نقد و بررسی استریتنقد و بررسی موتورسیکلت

بنلی لئونچینو 250

شرکت بنلی و به تبع آن نمایندگی های این شرکت، موتورسیکلت لئونچینو (Leoncino) 250 را به عنوان یک اسکرمبلر معرفی می کنند. اما به نظر ما قابلیت های این موتورسیکلت چندان با تعریف اسکرمبلر و آفرود سازگار نیست. این نظر نفی کننده جاذبه های این موتورسیکلت به عنوان یک نیکد اسپرتی جمع و جور با طراحی متفاوت نیست.

بنلی لئونچینو 250 موتورسیکلت بنلی لئونچینو 250 Leoncino 250 موتورسیکلت Leoncino 250

استایل بنلی لئونچینو 250:

همان گونه که از نام مدل (Leoncino) بر می آید، این موتورسیکلت نمونه کوچک شده بنلی دوسیلندر لئونچینو 500 است و تابع همان فلسفه طراحی  رترو – مدرن. البته رنگ آمیزی شادتری از برادر بزرگتر خود دارد و جوان پسند تر است. زین فرو رفته، محل نصب پلاک (روی شل گیر عقب)، پنل های سیاه روی باک و مجسمه شیر روی گلگیر جلو، در هر دو برادر وجود دارد.

بنلی لئونچینو 250 موتورسیکلت بنلی لئونچینو 250 Leoncino 250 موتورسیکلت Leoncino 250

اما چراغ LED جلو لئونچینو 250، بر خلاف مدل 500 – که گرد است – بیضی شکل است. طراحی باک موتور و زین پیوستگی دارد و درز قابل مشاهده ای در پنل های بدنه نیست که نشان کیفیت خوب در ساخت آن است. اما برخی از ویژگی های ظاهری که برای زیباتر شدن موتورسیکلت داده شده باعث مشکلات کاربردی شده است. به عنوان نمونه زین آن کمی باریک است و نازک و جای ترک نشین هم کوچک.

بنلی لئونچینو 250 موتورسیکلت بنلی لئونچینو 250 Leoncino 250 موتورسیکلت Leoncino 250

انجین بنلی لئونچینو 250:

لئونچینو 250 از یک پیشرانه تک سیلندر 249 سی سی، آب خنک و چهار سوپاپه بهره می برد و نیروی خود را به یک گیربگس شش سرعته می دهد. این پیشرانه فوق العاده نیست ولی برای بیشتر کاربران رضایت بخش است. وقتی به صدای اگزوز می رسیم، بنلی هیچ وقت کم نمی آورد و آوای بم و باس دار آن خوشایند است. لرزش و صدایی که از این انجین در دورهای بالا احساس می شود و شنیده می شود آزار دهنده نیست اما حکایت از کیفیت معمولی آن دارد که دور از انتظار هم نیست. عملکرد این پیشرانه در تست سرعت عبارت است از: صفر تا 60 کیلومتر بر ساعت در 3.7 ثانیه و صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت در 9.68 ثانیه. این اعداد لئونچینو 250 را در رده متوسط و تقریبا هم گروه سوزوکی Gixxer 250 قرار می دهد.

بنلی لئونچینو 250 موتورسیکلت بنلی لئونچینو 250 Leoncino 250 موتورسیکلت Leoncino 250

کلاچ کمی سفت است و استفاده مکرر از آن در ترافیک ممکن است برای بعضی ناراحت کننده شود، به ویژه آن که فاصله دسته کلاچ هم کم نیست و دست های کوچک را بیشتر خسته می کند. تعویض دنده از یک به دو را باید با قاطعیت انجام داد و گرنه دنده خلاص انتخاب می شود. چون گشتاور انجین در دورهای پایین خوب است و فاصله دنده ها کم، میتوان با دنده 3 در ترافیک براحتی حرکت کرد و درحالی که بیشتر از 40 کیلومتر سرعت ندارید و در دنده 6 هستید، سرعت بگیرید.

گاز که می دهید اول غرش اگزوز را می شنوید و با اندکی تاخیر شتابگیری آغاز می شود. در دور 6000، صدای اگزوز معرکه است و جان می دهد برای وارد شدن به تونل. در دورهای متوسط به پایین سرعت گیری فوق العاده ای ندارد، اما در دورهای بالا سریع به خط قرمز (ردلاین) می رسد. به دلیل وزن و شتاب گیری با تاخیر، روی این موتورسیکلت احساس تیزی و چابکی زیادی نمی کنید اما پایداری آن در سرعت بالا خوب است. حد اکثر سرعت لئونچینو 250 در حدود 145 کیلومتر بر ساعت است. شاید اگر دنده شش بلندتری داشت به سرعت بالاتری هم می رسید و مصرف سوخت آن هم کمتر می شد.

بنلی لئونچینو 250 موتورسیکلت بنلی لئونچینو 250 Leoncino 250 موتورسیکلت Leoncino 250

سواری بنلی لئونچینو 250:

بنلی لئونچینو 250 سواری نرمی ندارد. حتی می توان گفت کمی خشک است، ولی آزار دهنده نیست. مانند بیشتر موتورسیکلت های هم رده خود، فنربندی جلو آن کمک های معکوس است و در عقب مونوشاک با قابلیت تنظیم برای پیش بارگذاری. مونوشاک عقب خوب است ولی کمک های جلو خشک است و فقط برای راندن روی آسفالت مناسب می باشد. بنابراین قبل از رسیدن به موانع آماده گرفتن ضربه باشید.

از همه مهم تر جاپایی ها هستند که زیادی به عقب رفته اند. این موضوع باعث شده که وضعیت نشستن موتورسوار چیزی نباشد که از یک اسکرمبلر انتظار دارید و بیشتر مناسب موتورهای اسپرت نیکد است. به همین دلیل راندن در حالت ایستاده در مسیرهای ناهموار (که خوراک اسکرمبلر است) در این موتورسیکلت خیلی راحت نیست. بی خیال عنوان “اسکرمبلر” شوید و دور آفرود را خط بکشید. فاصله موتورسوار با دسته فرمان عریض آن مناسب است و سواری در مسافت های کوتاه و درون شهری مشکلی ندارد.

ارتفاع زین 81 سانت است که شاید برای افراد کوتاه قد یا زنان خیلی راحت نباشد. هدایت پذیری لئونچینو 250 در پیچ ها به دلیل طول کوتاه (Wheel Base)، بکارگیری لاستیک های Metzeler و تنظیمات سیستم تعلیق، خوب است. استفاده بنلی از لاستیک های Metzeler M5 قابل تقدیر است.

بنلی لئونچینو 250 موتورسیکلت بنلی لئونچینو 250 Leoncino 250 موتورسیکلت Leoncino 250

بقیه امکانات:

بیشتر تفاوت های لئونچینو 250 نسبت به رقبای خود در برخی جزییات تزیینی و کیفیت ساخت آن است. مثلا استایل و طراحی این موتورسیکلت متفاوت و کمی خاص است. صفحه نمایشگر (کیلومتر) این موتورسیکلت TFT ساده است. این نمایشگر اطلاعات مورد نیاز را دراختیار میگذارد اما وضعیت قرارگیری آن چنگی به دل نمیزند و مثل این است که خلاقیت طراح موقع رسیدن به این قسمت ته کشیده است.

بنلی لئونچینو 250 موتورسیکلت بنلی لئونچینو 250 Leoncino 250 موتورسیکلت Leoncino 250

ترمز جلو این بنلی، از نوع دیسکی با قطر 280 میلیمتر و کالیپر چهار پیستونه است و ترمز عقب آن دیسکی با قطر 240 میلیمتر. ظاهرا سیستم هیدرولیک استفاده شده برای ترمز جلو، همانی است که برای ترمزهای دیسکی دوبل به کار می رود. به همین دلیل در عین حالی که قدرت نگهدارندگی کافی در اختیار شماست، اما فاقد تیزی و ریسپانسی است که با یک سیلندر اصلی کوچکتر می توانست بدست آید. در غیاب احساس مناسب روی اهرم های ترمز، موتورسوار ناخودآگاه فشار بیشتری را روی ترمز و سیستم ABS (در صورت وجود) وارد می کند که منجر به فرسایش بدون دلیل سیستم ترمز موتورسیکلت می شود.

بنلی لئونچینو 250 موتورسیکلت بنلی لئونچینو 250 Leoncino 250 موتورسیکلت Leoncino 250

بنلی لئونچینو 250 زیبایی خاص خودش را دارد و ترکیب مشخصات فنی و استایل آن، گزینه جدیدی را پیش روی علاقمندان قرار می دهد. این موتورسیکلت در ایران بیشتر مورد استقبال جوانان قرار گرفته و از آن به عنوان یک موتورسیکلت خیابانی اسپرت استفاده می کنند. قیمت بنلی لئونچینو 250 در زمان تهیه این بررسی (خرداد 1400) در محدوده 100 میلیون تومان است که بدین ترتیب، این موتورسیکلت بین محصول گرانتر بنلی یعنی TNT249S (دو سیلندر) و محصول ارزانتر این سازنده که TNT25 (تک سیلندر) است قرار می گیرد.

قیمت بنلی لئونچینو 250 در برخی بازارها بی ربط است. مثلا قیمت این موتورسیکلت در بازار هند 1400 دلار بیشتر از سوزوکی Gixxer 250 یعنی حدود 3500 دلار است. شما با همین مقدار پول میتوانید موتورسیکلتی مانند کی تی ام Duke 390  یا هوندا CB300R و یا رویال انفیلد Interceptor 650 را بخرید! یک پله فراتر هم میتوان رفت و با قیمتی کمتر صاحب یک باجاج Dominar 400، یا KTM 250 Duke  شد.

بنلی لئونچینو 250 موتورسیکلت بنلی لئونچینو 250 Leoncino 250 موتورسیکلت Leoncino 250

مشخصات فنی بنلی لئونچینو 250:
انجین تک سیلندر چهار زمانه، 249 سی سی، آب خنک، چهار سوپاپ، دو میل بادامک (DOHC)
بیشینه توان 24.5 اسب بخار (9250 دور بر دقیقه)
بیشینه گشتاور 21 نیوتن متر (8000 دور بر دقیقه)
قطر سیلندر و کورس پیستون 72 میلیمتر – 61.2 میلیمتر
گیربکس شش سرعته
کلاچ تر
سوخت رسانی انژکتوری
مصرف سوخت 3.3 لیتر ( در هر صد کیلومتر)
شاسی لوله فولادی مشبک
تعلیق جلو کمک معکوس 41 میلیمتری، کورس 125 میلیمتر
تعلیق عقب بازوی متحرک و مونوشاک با تنظیم پیش بارگذاری
اندازه چرخ ها 17 اینچ
ترمز جلو دیسکی تکی، قطر 280 میلیمتر (ABS انتخابی)
ترمز عقب دیسکی تکی، قطر 240 میلیمتر
وزن تر 162 کیلوگرم
فاصله زیر تا زمین 170 میلیمتر
ظرفیت باک 12.5 لیتر

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

10 دیدگاه

 1. با سلام
  لطفا موتور های دوسیلندر بازار نظیر بنلی 249s و Yamaha mt25 و در تک سیلندر ها duck 250 , tnt25n رو هم بررسی کنید

  ممنون از بررسی های دقیقتون که به جزییات میپردازیید . امیدوارم همین رویه رو ادامه بدید ….

  1. سلام و سپاس ازتوجه شما. چشم، موتورهایی که گفتید در برنامه تولید محتوای ما هست.

  1. سلام. توی مطلب توضیح داده شده. بعضی از دارندگان از کوتاه بودن جک، سفتی فنر عقب و خراب شدن کیلومتر در اثر لرزش و نفوذ آب گفته اند.

 2. بعد از گران بودن موتور قطعات بسیار گران و کمیاب موتور هست مثلا دسته کلاج و ترمز یک ملیون تومانه و روغن و فیلترش هربار تعویضش یک ملیون آب میخوره اما این موتور در رنج قیمتی صدتومن نسبت به تمام رقباش کیفیتش بالاس در انجینش از کروم استفاده شده و الحق تو زیبایی رو دست نداره

 3. با سلام گزینه بهتری با همین سبک فیس در بازار ایران وجود داره حتی با قیمت بالاتر ؟ و بین رقباش بنظرتون بهترینشون کدام هستش تو همین کلاس با موتور ۲۵۰ تک سیلندر

  1. درود. نگاهی بیندازید به هسکوارنا Svartpilen و کابایه رو (Caballero) از محصولات کویر موتور.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا