نقد و بررسی ادونچر

نقد و بررسی موتورسیکلت کی تی ام 249 / 250 ادونچر

موتورسیکلت ادونچری سبک KTM 249/250 Adventure - عرضه کننده: نیروموتور

نقد و بررسی موتورسیکلت کی تی ام 249 ادونچر را با اشاره به این مطلب آغاز میکنیم که امروزه موتورسواری و موتورسیکلت های ادونچری طرفداران زیادی پیدا کرده و بازار موتورسیکلت های ادونچر سبک نیز به دلایل مختلف داغ است. اول آنکه همه طرفداران این سبک، به دنبال موتورهای با حجم بالا نیستند. دوم آنکه قانون برخی کشورها مانند ایران، حجم انجین موتورسیکلت ها را به حداکثر 250 سی سی محدود کرده است. سوم آنکه برخی توان خرید موتورهای سنگین و پر قدرت ادونچر را ندارند. و سرانجام آنکه تازه واردها معمولا ترجیح می دهند با موتورهای سبک تر موتورسواری را شروع کرده و بتدریج به طرف انجین های پرقدرت بروند.

“کی تی ام” اتریش که یکی از سازندگان مطرح موتورسیکلت های ادونچری و آفرود است با ارایه دو مدل KTM 390 Adventure ( با قیمت 3900 دلار) و KTM 250 Adventure  ( با قیمت 3240 دلار) در سال 2020 گزینه های خوبی را در برابر خریداران قرار داد.

کی تی ام 390 ادونچر در بررسی های کارشناسی متعددی به عنوان بهترین موتورسیکلت ادونچری سبک سال 2020 انتخاب شد و موتورباشی نیز در مطلب موتورسیکلت کی تی ام 390 Adventureاین موتور سیکلت را بررسی کرد.

متاسفانه به دلیل ممنوعیت شماره گذاری موتورسیکلت های بالاتر از 250 سی سی، این مدل به بازار ایران راه نیافت ولی مدل 249 سی سی را  کویر موتور وارد بازار کرده که با قیمت باورنکردنی 285 میلیون تومان، معادل 10178 دلار (نرخ دلار 28 هزارتومانی-اردیبهشت 1401) به فروش می رساند! این قیمت 3 برابر قیمت همین موتورسیکلت درهند است و معلوم نیست چرا مصرف کننده ایرانی باید چنین رقمی را بپردازد؟ برای درک بهتر موضوع باید بگوییم که با چنین رقمی میتوان در دیگر کشورها، یک موتورسیکلت هوندا CB650R مدل سال یا موتورسیکلت بسیار محبوب یاماها Tenere 700  دو سیلندر را با اندکی بیشتر (800 دلار) خرید.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر: طراحی

ظاهر KTM 249/250 Adventure  بسیار شبیه به برادر بزرگترش KTM 390 Adventure است. شاسی بلند و شکل و شمایل خوبی دارد و تشخیص آن با مدل 390 سی سی آسان نیست! این موتورسیکلت از هیچ زاویه ای بد ریخت یا نامتعادل بنظر نمی رسد. به جز چراغ جلو، بقیه چراغها LED هستند و جنس زین هم خوب و راضی کننده است.

نقد و بررسی کی تی ام 250 ادونچر

در یک کلام می توان گفت کی تی ام 249/250 ادونچر، حاصل قرار دادن انجین 248.8 سی سی موتورسیکلت کی تی ام 250 دوک و یا هسکوارنا اسوارتپیلن، بر روی شاسی، بدنه و تعلیق موتورسیکلت کی تی ام 390 ادونچر است ( “نقد و بررسی کی تی ام 250 دوک” را در سایت موتورباشی ببینید).

می دانیم که هزینه تولید انجین 250 سی سی نسبت به 390 سی سی تفاوت زیادی ندارد و شاسی و بدنه و تعلیق این موتورسیکلت، عینا مشابه موتورسیکلت 390 ادونچر است. حال این سوال پیش می آید که چرا قیمت آن بیش از ششصد دلار، از کی تی ام 390 ادونچرکمتر است؟ به عبارت دیگر در کجای موتورسیکلت صرفه جویی شده تا با قیمت کمتری وارد بازار شود و پیامد آن برای مصرف کننده چیست؟

اولین تفاوت چراغ جلو است که به جای فناوری LED بکار رفته در 390 ادونچر، از چراغ هالوژنی معمولی در این مدل 250 سی سی استفاده شده است. البته لامپ روز – روشن آن هنوز LED است.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر

تفاوت دیگر آن است که بجای نمایشگر تمام رنگی TFT  ادونچر 390 سی سی، یک نمایشگر LCD تک رنگ با طراحی مشابه، در کی تی ام 240/250 ادونچر استفاده شده که از نظر کارایی مشکل خاصی بوجود نمی آورد. اما برعکس ادونچر 390 سی سی، این نمایشگر گزینه اتصال بلوتوثی (Connectivity) به تجهیزات دیگر را ندارد.

تفاوتهای دیگر شامل بکارگیری سیستم گاز سیمی (به جای الکترونیکی)، نداشتن سیستم کنترل کشش (Traction Control)، فقدان کوئیک شیفتر(Quick Shifter)، لاستیکهای MRF MoGrip Meteor  به جای لاستیکهای Metzeler Tourance،  قابل تنظیم نبودن اهرم های ترمز و کلاچ، دسته فرمان فولادی به جای آلومینیمی و استفاده از لنت های متفاوت است.

در مورد لنت برخی مدعی شده اند این تغییر برای حل مشکل جیغ کشیدن لنت های 390 ادونچر انجام گرفته ولی برخی دیگر آن را مرتبط با سیاست ارزان سازی این مدل دانسته اند.

KTM در این موتورسیکلت اجزای مهمی مانند سیستم خنک کننده مجهز به دو پنکه (فن) و رادیاتور خمیده بزرگ را حفظ کرده و می توان مطمئن بود کی تی ام 249/250 ادونچر، در راهبندان ها و توقف های زیاد داغ نمی کند. این موتورسیکلت مانند 390 ادونچر، خوش ساخت و با کیفیت به نظر می رسد و اگر قیمت واقعی آن یعنی 3240 دلار تا 3500 دلار را مبنای قضاوت قرار دهیم تعادل قیمت و کیفیت ارائه شده ستودنی است.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر: هندلینگ و سواری

این موتورسیکلت همانند برادر بزرگتر خود ارگونومی خوبی دارد و ترک نشین نیز احساس راحتی می کند. اگر از ارتفاع بلند 855 میلی متری زین، که بیشترمناسب افراد قد بلند است بگذریم، وضعیت نشستن موتورسوار و صندلی پهن و مسطح آن در شهر و جاده سواری راحتی را فراهم می کند.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر

سیستم تعلیق این موتورسیکلت مشابه برادر بزرگتر خود (390 ادونچر) است. کمکهای معکوس 43 میلی‌متری WP Apex در جلو و مونوشاک WP Apex  برای عقب استفاده شده است. اما تنظیم خیلی خوبی نداشته و تعلیق نسبتا خشکی دارد که برای آفرود مناسب نیست. متاسفانه کمکهای جلو قابل تنظیم نیستند و تنها مونوشاک عقب را میتوان تنظیم کرد. با این حال، سیستم تعلیق دارای کورس کافی است و فاصله 200 میلی متری از زمین هم فراتر از نیاز بسیاری از موتورسوارها خواهد بود. دور زدن این موتورسیکلت هم آسان است.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر

یکی از نقاط مثبت 390 ادونچر شاسی فوق‌العاده متعادل آنست که امکان می‌دهد آن را در پیچ‌ها مانند موتورسیکلت های اسپرت برانید و در جاده‌ها فوق‌العاده عمل میکند. دلیل آن هم فاصله طولانی بین دو محور است که موجب پایداری بهتر در پیچ ها می شود.  این ویژگی به کی تی ام 249/250 ادونچر نیزمنتقل شده و سواری با این موتورسیکلت در جاده لذت بخش است.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر

جاپایی های مخصوص آفرود با لاستیک جداشونده از مزایای این موتورسیکلت است اما به دلیل موقعیت جاپایی ها، طراحی باک و موقعیت فرمان، موتورسواری به حالت ایستاده روی این موتورسیکلت به اندازه کافی راحت نیست و این موتورسیکلت، بیشترمناسب جاده است. در یک کلام اگر می‌خواهید به آفرود درست و حسابی بروید، به فکر موتورسیکلت دیگری باشید.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر

عملکرد لاستیک های MRF در پیچ ها خوب و اطمینان بخش است و اگرچه هندلینگ این موتورسیکلت به خوبی دوک 250 نیست اما پایداری خوب و مناسبی دارد.

از نظر ترمزگیری، موتورسیکلت کی تی ام 249/250 ادونچر، مانند مدل 390 ادونچر، دارای یک دیسک 320 میلی متری در جلو است، اما لنت ترمز های آن معمولی است و با 390 ادونچر متفاوت است. برغم عملکرد عالی لنت های 390 ادونچر، جیغ و سر و صدای اضافی خیلی از خریداران را شاکی کرده است. اما در مدل 250 سی سی، تغییرات بعمل آمده از یک طرف مانع از جیغ کشیدن لنت ها شده و از طرف دیگر عملکرد سیستم ترمز را ضعیفتر از مدل 390 کرده و اعتماد به نفس موتور سوار را کم می کند. روی این موتورسیکلت ABS دو کاناله به صورت استاندارد گذاشته شده و تنظیمات آفرود هم دارد. یکی از نکات مثبت تنطیمات ABS این موتورسیکلت آن است که با خاموش کردن موتور و دوباره روشن کردن آن تنظیمات قبلی پاک نمی شود و نیازی به تنظیم مجدد ندارید.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر: انجین و عملکرد

انجین موتورسیکلت کی تی ام 249/250 ادونچر، همان انجین دوک 250 است که بدون هیچ تغییری از آن استفاده شده است. بنابراین همان بیشینه توان 30 اسب بخار (در 9000 دور) و بیشینه گشتاور 24 نیوتن متر (در 7500 دور) دراختیار شماست. این توان از طریق گیربکس شش سرعته دوک 250 به چرخ عقب منتقل می شود.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر

این گیربکس برای یک موتورسیکلت نیکد/استریت مانند دوک عملکرد مناسبی دارد ولی برای یک موتورسیکلت ادونچری، که نیاز به نسبت های متفاوت دنده ها و گشتاور بیشتر روی چرخ ها دارد راضی کننده نیست. در نتیجه، KTM 249/250 Adventure در دورهای کمتر از 4000، سواری خوبی ندارد و میل به ناک زدن آن زیاد است. وضعیت در دورهای بین 4000 تا 6000 بهتر می شود و انجین نرم کار میکند ولی هنوز قدرت مناسبی در دسترس موتورسوار نیست. انجین در دور 6000 از خواب بیدار می شود و تقریبا در همان زمان است که لرزش های جزئی درجاپایی ها و فرمان احساس میکنید. از حق نگذریم این مقدار لرزش برای انجین های تک سیلندر پردوری مانند انجین های کی تی ام، عادی است.

مشکل نداشتن گشتاور مناسب در دورهای پایین را زمانی متوجه می‌شوید که در ترافیک شهری یا آفرود هستید و مجبورید مرتب دنده ها را کم و زیاد کنید. بر عکس، درجاده یا مسیرهای باز می‌توانید براحتی از نیروی انجین تا دورهای بالا استفاده کنید. سرعت یکنواخت و راحت (کروزینگ) کی تی ام 249/250 ادونچر بین 100-110 کیلومتر در ساعت است و می توان  تا بیشینه سرعت 140 کیلومتر در ساعت هم با آن پیش رفت.

به دلیل افزایش وزن، احساس چابکی و شتاب در این موتورسیکلت کمتر از همتای استریت/نیکد خود (دوک 250) است و با عددی معادل 9.4 ثانیه برای صفر تا صد، کی تی ام 249/250 ادونچر، کندترین موتورسیکلت 250 سی سی در خط تولید کی تی ام و هسکوارنا محسوب می شود.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر

کی تی ام 249/250 ادونچر، روی جاده های شنی و خاکی و درسنگلاخ و دست اندازها خوب عمل میکند. اما دو چیز مانع لذت بردن از سواری با آن در خاکی یا آفرود است: تعلیق خشک و گشتاور پایین در دور های کم. اینجاست که آرزو می کنید کمک ها کمی انعطاف پذیرتر بود و مجبور به تعویض پی در پی دنده ها نمی شدید. یادتان باشد استفاده پیوسته از کلاچ در این شرایط، فرسودگی سریعتر صفحات کلاچ موتورسیکلت را بدنبال می آورد!.

مصرف سوخت این موتورسیکلت حدود 27-30 کیلومتر برای هر لیتر است ولی با راندن درست می تواند به 30-33 کیلومتر برای هر لیتر هم برسد. با این حساب برد آن به حدود 430 کیلومتر می رسد.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر: سخن پایانی

موتورسیکلت کی تی ام 249/250 ادونچر برای افراد و بازارهایی ساخته شده که نیاز به موتورسیکلتی ارزان تر از 390 ادونچر دارند. زین راحت و مخزن سوخت 14.5 لیتری، سواری در مسافت‌های زیاد را امکان پذیر و راحت می کند.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر

نسبت دنده‌های کوتاه‌تر می‌توانست جبران کسری گشتاور در دورهای پایین را بکند، اما با لاستیک عقب بزرگتری که این موتورسیکلت، نسبت به دوک 250  دارد، مشکل بیشتر شده است. همین مشکل در390 ادونچر هم هست و انتظار می رفت KTM از آن درس می گرفت و خورشیدی بزرگتری روی چرخ عقب می گذاشت تا عملکرد آفرود این موتورسیکلت بهتر شود.

جای دیگری که KTM می توانست این موتورسیکلت را بر اساس بازخورد موتورسیکلت 390 ادونچر بهبود بخشد، تنظیمات سیستم تعلیق است. بسیاری از افراد که این موتورسیکلت را سوار شده اند، از خشکی سیستم تعلیق گله مندند. با کمی تغییر در تنظیمات سیستم تعلیق و کاهش میرایی/ دمپینگ کمکهای جلو و عقب، ازطریق دستکاری سوپاپ کمک ها یا استفاده از روغن رقیق تر،  کی تی ام می توانست موتورسیکلت نرمتری تولید کند اما ترجیح داد که با همان دست فرمان 390 ادونچر جلو برود.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر

اگرچه عملکرد این موتورسیکلت در شهر و آفرود ایده آل نیست اما با توجه به قیمت آن (البته در خارج از ایران) می تواند گزینه قابل قبولی برای کسانی باشد که به دنیال یک موتورسیکلت سبک ادونچری با تمرکز به مسافرت های جاده ای هستند. اما در ایران ما که قیمت این موتورسیکلت 3 برابر بازارهای دیگر است توصیه کردن آن سخت است.

اما اگر هنوز به دنبال یک موتورسیکلت ادونچری برای استفاده در جاده هستید و مشکلی با قیمت غیرمنطقی آن ندارید و ازصدای انجین تک سیلندر KTM  خوشتان می آید، می توانید این موتورسیکلت را هم در کنار گزینه های دیگر در نظر بگیرید.

معایب:

ارتفاع بلند زین برای افراد کوتاه تا متوسط قامت مناسب نیست.  گشتاور  انجین در دورهای پایین و میانی کافی نیست. سیستم تعلیق خشک است و برای آفرود مناسب نیست. انجین دوک 250 را دارد اما وزنی برابر مدل 390 ادونچر. چراغ جلو LED نیست. قیمت آن در ایران بسیار زیاد است (که البته برای خیلی از موتورسیکلتهای دیگر نیز چنین است).

مزایا:

خوش قیافه و خوش ساخت است و داغ نمی کند. امکانات آن به نسبت خوب است. زین جادار و راحتی دارد. دینامیک سواری خوبی برای سفر جاده ای دارد. قیمت آن در بازارهای خارج از ایران مناسب است.

نقد و بررسی کی تی ام 249 ادونچر

مشخصات فنی کی تی ام 249/250 ادونچر (2021)

انجین 248.8 سی سی، تک سیلندر، آب خنک
گیربکس 6 سرعته، کلاچ لغزنده، مجهز به کلاچ کمکی
بیشینه توان 29.6 اسب بخار @ 9000 دور
بیشینه گشتاور 24 نیوتن متر @ 7500 دور
مصرف سوخت 30-27 کیلومتر بر لیتر
لاستیک ها جلو 19 اینچ، عقب 17 اینچ
فنربندی کمک فنر معکوس با قطر 43 میلی متر (جلو)،  کمک تکی قابل تنظیم (عقب)
ترمزها دیسکی 320 میلی متر (جلو)، دیسکی 230 میلی متر (عقب)، ABS با قابلیت تنظیم برای خاکی
فاصله از زمین 200 میلی متر
ظرفیت مخزن سوخت 14.5 لیتر
ارتفاع زین 855 میلی متر
وزن تر 177 کیلوگرم

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا