نقد و بررسی کروزرنقد و بررسی موتورسیکلت

بررسی هیوسانگ آکوئیلا 250 سی سی

HYOSUNG AQUILA 249CC, 2018

هیوسانگ آکوئیلا 250 موتورسیکلتی از گونه تفریحی/گشت زنی (کروزر) رده سبک است که شرکت کویر موتور آن را وارد بازار کرده است. گزینه ارزاتر دوسیلندری نیز از سوی کویرموتور روانه بازار شده که با استفاده از انجین و قطعات ساخت چین و حجم موتور مشابه و تقریبا نصف قیمت آکوئیلا بفروش می رسد.
کروزر کره ای آکوئیلا 250 برترین کروزر رده سبک نیست ولی از طراحی زیبا و چشمگیری برخوردار است و بزرگتر از اندازه واقعی بنظر می رسد. باک بنزین 15 لیتری، آبکاری اگزوز و فنربندی و بخش هایی از انجین نگاه ها را بخود جلب می کند. کیفیت ساخت نیز به نسبت خوب و تمیز است. تردد با هیوسانگ آکوئیلا در سفرهای جاده ای -حتی دو نفره- راحت و لذت بخش است. اما ظاهرا تامین قطعات آن چندان مطلوب نبوده است. چراغ جلو هالوژن پر نور آکوئیلا نیز برای رانندگی در شب عملکرد خوبی دارد. نور چراغ های جلو کافی بنظر می رسد و آینه های نصب شده روی آن نیز بزرگ و دارای میدان دید خوبی است.

هیوسانگ آکوئیلا 250

ارگونومی و مقایسه تردد در جاده و شهر
کروزرها بخاطر ارگونومیک خوبی که دارند در سفرهای طولانی موتورسوار را کمتر خسته می کنند. ارتفاع پایین زین، و پایین بودن مرکز ثقل، کنترل موتورسیکلت را راحت تر می کند. فرمان عریض و دراز شدن پا به هنگام رانندگی نیز از دیگر علل کمتر خسته شدن در راندن کرورزهاست. اما این کروزر 179 کیلویی با آنکه در رده کروزرها سبک وزن می باشد باز هم برای راندن و پارک کردن در شهر و خیابان های پر تردد بدقلق است. کروزرها به جای پارک بزرگتر نیاز دارند و پارک کردن و بیرون آمدن آنها نیز به راحتی اسکوترهای یا نیکدها نیست. طراحی زین و فرمان و جای پای آکوئیلا برای تردد در جاده عالی است. اما همین برتری در جاده، نقطه ضعف آن برای تردد در شهر شلوغ است و نیروی زیادی برای کنترل موتورسیکلت از راننده می گیرد، او را خسته می کند و از چابکی می کاهد.

ارگونومی آکوئیلا

تناسب قدرت انجین با وزن
گول هیکل آکوئیلا را نباید خورد. شتاب و قدرت آکوئلا 250 بمراتب کمتر از کروزهای حجم بالا و قوی است. از انجین 250 سی سی باید در حد خودش انتظار داشته باشید. نمی توانید آن را با انجین های قدرتمند 400 و 600 سی سی مقایسه کنید. انجین دو سیلندر آکوئیلا در نهایت دور خود که 9500 است 26.5 اسب بخار قدرت تولید می کند و بیشترین گشتاور آن حداکثر 21 نیوتن متر است که در 7500 دور ایجاد می شود. این مقادیر کم نیست ولی برای وزن 179 کیلویی آکوئیلا بخصوص در سرعت بالای 100 کیلومتر و شیب زیاد کافی نیست و پس از مدتی رانندگی به این نتیجه خواهید رسید نیاز به انجین قوی تری دارید. شتاب گیری و قدرت اولیه آکوئیلا در مجموع نومیدتان نمی کند و اگر از یک موتورسیکلت کروزر همان توقعی را دارید که برای آن طراحی شده، از سواری با آکوئیلا 250 ناراضی نخواهید بود. فقط هنگامی که با موتورسیکلتی مانند هوندا سی بی آر 250 کل کل کردید متوجه قدرت کمتر آکوئیلا و سر و صدای بیشتر انجین آن خواهید شد.

هیوسانگ

انجین
انجین آکوئیلا مانند برخی موتورسیکلت های کلاسیک بر پایه فناوری دهه 1950 ساخته شده است. این انجین در اصل برای مدل Hyosung GT250R استفاده می شد و صد در صد منطبق با نیازهای یک کروزر نیست. همه انجین ها در یک محدوده از دور موتور بهترین عملکرد را دارند و هر گونه ای از موتورسیکلت، نیازمند قدرت بیشتر در محدوده متفاوتی است. بعبارت دیگر مختصات مورد نیاز برای انجین موتورسیکلت کروزر متفاوت از انجین موتور اسپرت است.
گاز دادن آکوئیلا در دور پایین با اندکی وقفه انجام می گیرد ولی دور انجین که بالاتر می رود نرم و قابل قبول گاز می خورد و شتاب گیری آکوئیلا تا رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در مقایسه با پولسار 220 نیز بهتر است.

انجین آکوئیلا در یازده و نیم ثانیه از صفر به صد کیلومتر می رسد که برای یک کروزر 250 سی سی دو سیلندر خیلی خوب است ولی پس از صد و ده کیلومتر انجین از نفس می افتد. لرزش انجین که از حوالی 6500 دور آغاز می شود با رسیدن به 7000 دور به اندازه ای زیاد می شود که مخل سواری لذت بخش است. در این وضعیت لرزش انجین از فرمان، زین و جای پا به سرنشین منتقل می شود و روند شتاب گرفتن بشدت کند می شود. طوری که رسیدن به سرعت 120 کیلومتر 24 ثانیه زمان می برد! یعنی برای افزایش ده کیلومتر به بیش از مدت زمانی که آکوئیلا برای رسیدن از وضعیت صفر به یکصد کیلومتر در ساعت می رسد، نیاز داریم!
مصرف متوسط بنزین آکوئیلا بسته به شرایط جاده و ارتفاع از سطح دریا، یک لیتر در 25 تا 30 کیلومتر است و باک 15 لیتری آن حداقل برای پیمودن 370 کیلومتر کافی است.
برخی دارندگان در خارج و در ایران نارسایی جزیی در سیسستم سوخت رسانی که سبب سکته زدن موتور می شود را گزارش کرده اند. با این وجود این مشکل مهمی در سیستم سوخت رسانی آکوئیلا نیست و سازنده با کمی انرژی و توجه می تواند آن را براحتی برطرف کند. تفاوت سازندگان تایوانی و کره ای و چینی با ژاپنی ها در همین توجه به ریزه کاری هاست.

هیوسانگ آکوئیلا 250

گیربگس
فاصله بین پنج دنده گیربکس آکوئیلا بخوبی طراحی شده و مجبور نیستید مانند برخی موتورسیکلت ها دنده را زودتر سبک و سنگین کنید ولی کاربران آکوئیلا برخی اوقات مواجه با «خالی کردن دنده» (false neutral) می شوند (مراجعه کنید به مقاله خالی کردن دنده). جعبه دنده پنج سرعته آکوئیلا در رده بهترین گیربکس ها نیست و نباید هم چنین انتظاری داشت. تعویض دنده تا حوالی 50 کیلومتر در ساعت بدون مشکل است گرچه به نسبت برخی کروزرها باید زور بیشتری زد. کلاچ را باید نرم تر درست می کردند. برخی دارندگان آکوئیلا گفته اند با گرم شدن انجین، بردن دنده به وضعیت خلاص بخصوص از دنده یک راحت نیست و بد قلق است. راه حل پیشنهادی موتورباشی در این موارد آن است که همیشه از دنده 2 به خلاص ببرید!. ولی اگر شما هم با چنین مشکلی روبرو شدید نخست مطمئن شوید علت مشکل دیر عوض کردن روغن و از رمق انداختن خاصیت روانکاری نیست.
در مجموع گیربکس آکوئیلا کمی خشک است و نیاز به فشار بیشتر برای تعویض دنده و دقت دارد. با دنده یک می شود تا 50 کیلومتر راند و دنده دو تا 77 کیلومتر جواب می دهد. با دنده سه از 100 کیلومتر رد می کنید و دنده چهار تا 122 کیلومتر سرعت می گیرد. حداکثر سرعت آکوئیلا در 129 کیلومتر است.
با آکوئیلا می توانید با خیال راحت با سرعت 100 کیلومتر در دور 6500 و دنده پنج برانید. بالای این محدود موتور به زحمت می افتد و لرزش انجین سواری راحت را از شما می گیرد.
اما برخلاف بررسی ها متعددی که در کشورهای مختلف در مورد این موتورسیکلت انجام شده کویرموتور در سایت خود در معرفی آکوئیلا مدعی است: “آکویلای جدید در کلاس 250 ، با ظاهر جذاب خود، انتظار راکب را از توان و قدرت مانور نیز بالا برده … و بزرگراه ها را به خوبی در تسخیر خود در می آورد و رسیدن به سرعت 150 کیلومتر در ساعت نیز انتظار زیادی از آن به شمار نمی رود”.

فنربندی و ترمز
سازه آکوئیلا از نوع perimeter cradle frame است و ترکیب آن با دوشاخ تلسکوپی و فنر جفتی هیدرولیک استیل در عقب، نمای کلاسیک به آکوئیلا داده است. دو کمک فنر عقب قابلیت تنظیم فشردگی در 5 حالت را دارند. با این حال فنربندی موتورسیکلت قادر به گرفتن همه لرزش های ناشی از افتادن در دست اندازها نیست. مانند همه کروزرها کورس فنربندی کم است ولی همین کورس کم به گونه ای طراحی شده که سواری نرم و دلپذیری را روی جاده های معمولی بوجود آورد.

فنربندی و ترمز آکوئیلا
آکویلا 250 در نسل قبل از سیستم ترمز دیسکی برای چرخ جلو و کاسه ای برای چرخ عقب استفاده می کرد. این سیستم ترمز اکنون در مدل 2018 به دو دیسک 300 میلیمتری در جلو و 270 میلیمتری در عقب با سیستم ترمز ضد قفل (ABS) از نوع کالیپر جفت پیستون مجهز شده که از مهمترین تغییرات مدل های پس از 2018 است.

لاستیک ها
تایرهای تیوبلس و پهن استفاده شده در آکوئیلا 250 با هدف بهبود پایداری و کاستن از احتمال لغزش موتورسیکلت انتخاب شده است. در مدل جدید اندازه چرخ جلو را از 16 به 19 و اندازه چرخ عقب را از 15 به 16 اینچ تغییر داده است.

برخی ایرادات
برخی دارندگان گرمای ناراحت کننده اگزوز را گزارش کرده و پیشنهاد گذاشتن روکش روی اگزوز در مسیر نزدیک به انجین را داده اند. نداشتن پشتی صندلی در این مدل قابل قبول نیست. باجاج اونجر 220 با این که ارزانتر است به آن مجهز است. در مدل های قبل از سال 2018 مشکل شارژ زیاد دینام گزارش و توصیه شده سیم پیچ دینام با انواع قدیمی در بازار تعویض شود!. آکوئیلا در ایران با یک نمایشگر گرد عرضه شده است ولی در خارج از ایران با سرعت سنج و دورسنج جفتی گرد عرضه شده است. در مدلهای جفتی یک نمایشگر سرعت و دیگر دور موتور را نشان می دهند. نمایشگر دیجیتال کوچکی نیز ساعت، مسافت سنج دوگانه را نشان می دهد.

آکوئیلا
در یک کلام آکوئیلا برغم برخی اشکالات جزیی و قابل چشم پوشی در انجین و بخصوص سوخت رسانی و سیستم برق از نظر فنی و سواری جاده و در بازار ایران انتخاب خوبی است. اما افزایش قیمت ارز بهای آن را به بیش از 200 میلیون تومان رسانده و آن را از دسترس بسیاری از مشتریان بالقوه خارج کرده است.
این موتورسیکلت کروزر می تواند بدون آنکه انجین زیر فشار قرار گیرد برای ساعت های متمادی با سرعت یکصد کیلومتر در ساعت (در جاده های کفی) براند و راننده نیز بدون احساس خستگی تا دو ساعت روی زین در حال حرکت در جاده باشد. این سرعتی مناسب برای تردد است ولی در عین حال از آنجایی که روند شتاب گیری انجین از سرعت 110 تا 120 بسیار کند می باشد در برخی موارد حساس فاقد قدرت کافی برای فرار از برخورد احتمالی می باشد.
بنابراین در جاده هایی که سرعت خودروها بیش از صد کیلومتر تا صد و ده کیلومتر نمی باشد، می توانید با آکوئیلا با خیال راحت و آسایش برانید.

مشخصات آکوئیلا 250 سی سی
• انجین 249 سی سی، دو سیلندر جناغی 75 درجه ای 8 سوپاپ از نوع DOHC، هوا خنک مجهز به رادیاتور خنک کننده روغن موتور
• قدرت موتور در 9000 دور برابر 26ممیز21 اسب
• گشتاور انجین در دور 7000 برابر 21.37 نیوتن متر
• فاصله بین بالاترین و پایین ترین نقطه رفت و برگشت پیستون(stroke) 48.8 میلیمتر
• گیربکس 5 دنده
• رسیدن از 0 به 100 کیلومتر در 11.32 ثانیه
• نهایت سرعت 129 کیلومتر در ساعت(با شتاب گیری بسیار کند از 110 کیلومتر به بعد)
• مصرف سوخت 1 لیتر در 25 تا 30 کیلومتر بسته به شرایط جاده
• نوع سوخت بنزین
• استاندارد آلایندگی EURO 4
• سیستم سوخت رسانی انژکتور الکترونیک EFI
• سازه Double Cradle فولادی
• رفت و برگشت(کورس) فنر تلسکوپی جلو 41 میلیمتر
• فنر جفتی هیدرولیکی در عقب
• اندازه لاستیک جلو 19/90/110
• اندازه لاستیک عقب 16/80/150
• اندازه ها به ترتیب طول و عرص و ارتفاع 2282 و 875 و 1096 میلیمتر
• فاصله محورهای دو چرخ 1515 میلیمتر
• ارتفاع کف انجین تا زمین 150 میلیمتر
• ارتفاع زین از سطح زمین 710 میلیمتر
• گنجایش باک بنزین 15 لیتر
• وزن خشک 167 کیلوگرم/ وزن با باک پر و آماده 179 کیلوگرم

تجربه خرید و استفاده از هیوسانگ آکویلا 250

بررسی ظاهری
• طراحی زیبای این موتورسیکلت همواره جلب توجه می کند.
• رنگ خاص آن که ترکیبی بدیع از رنگ سبز است و زیاد جلب نظر می کند.
• اگزوز استیل بزرگ و تک خروجی این موتورسیکلت در عین زیبایی تناسب چندانی با رنگ سایر قطعات که مشکی است نداشته و می توانست دو خروجی و مشکی رنگ به کار رود.
• چراغ زیبا و نشانگرهای موتور نیز به روز شده اما دور موتور نمایش داده نمی شود.
• چراغ ها و راهنما ها در جای مناسب و با دید خوب طراحی شده اند.
• آیینه های موتور انعطاف کمی دارند و محدودیت مفصل بندی سبب کاهش دید آینه ها شده است.

هیوسانگ آکویلا 250

بررسی فنی
• موتور دو سیلندر آکویلا عملکرد و قدرت مناسبی دارد.
• صدای موتور در حد استاندارد است و آهنگ زیبایی دارد.
• در سواری های طولانی موتور کمی گرم می شود که در تابستان کمی اذیت کننده است.
• وزن بالا و ابعاد زیاد آکویلا مانور پذیری آن را پایین می آورد.
• سنگینی موتور، سواری با آن را در ترافیک شهری سخت می کند و از آنجا که خودروها احتیاط لازم را در مورد موتورسیکلت ها ندارند، احتمال تصادف را در شهر بالا می برد.
• در سواری ها طولانی زین موتور و کمک های نرم آن راحتی بیشتری را برای راکب فراهم می کند که البته سنگینی موتور باعث خستگی بیش از حد دست های راکب می شود.
• مصرف سوخت به ویژه در ترافیک های شهری به نسبت بالاست.

تجربه خرید
• خرید این موتورسیکلت از نمایندگی کویر موتور در خیابان ارسباران انجام شد که در مجموع مثبت بود.
• کارهای اداری تحویل موتورسیکلت نسبتاً سریع انجام شد و تنها نکته منفی نداشتن دفترچه راهنما و توضیحات کافی در خصوص ویژگی های موتورسیکلت بود.
• حمل موتورسیکلت از طریق یک وانت پیکان با حداقل امکانات لازم انجام شد که امکان آسیب دیدن موتورسیکلت در این فرایند وجود داشت و با توجه به گستردگی شبکه فروش کویر موتور ضروری است مسئولان شرکت خودرو یا یدک کش مناسب برای حمل و تحویل موتور سیکلت را تهیه نمایند.
• در دو نوبت مراجعه به نمایندگی های کویر موتور برای سرویس های دوره ای نیز پرسنل توضیحات دقیقی در خصوص موتور سیکلت و نحوه نگهداری از آن ارائه نکردند و به نظر ارائه آموزش لازم برای راهنمایی دقیق و حرفه ای خریداران یکی از نیازهای شرکت است.
• هزینه خدمات ارائه شده در نمایندگی شرکت کویر به نسبت بالا بود.

با تشکر از آقای امین جوادی بخاطر اشتراک تجارب خرید و استفاده از هیوسانگ آکوئیلا با موتورباشی

حسن شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

5 دیدگاه

    1. سپاس از ارسال لینک مطلب سوزوکی. موتورباشی ازهمکاری با علاقمندان به دنیای موتورسیکلت استقبال میکند. درصورت تمایل با ایمیل motorashi@gmail.com تماس بگیرید. با تشکر

  1. با تشکر و درود فراوان از موتور باشی و مقاله مفیدتان در این مورد, اگر امکان دارد مقاله ای در خصوص بهترین موتور قابل خرید در ایران در سبک کروزر های 250 سی سی تهیه فرمایید تا ببینیم با در نظر گرفتن تمامی معیارها کدام گذینه بهترین نتیجه را برخوردار خواهد بود.

  2. به عنوان کسی که ۸ ماهه این موتور زیر پامه و هر روز سوار میشم میگم یه بخشهایی از این مقاله درست بود اما کسی که این رو نوشته قطعاً سوار موتور نشده چون بیشتر اطلاعاتش کاملاً غلط و برعکس بود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا