نقد و بررسی استریتنقد و بررسی موتورسیکلت

بررسی موتورسیکلت لیفان KP-200

مصاحبه با آقای"ولاد" موتورسوار روس

این نقد و بررسی بر اساس تجربه شخصی سه سال استفاده از موتورسیکلت لیفان KP-200 و 12 هزار کیلومتر پیمایش با این موتور، توسط جانب آقای “ولاد” موتورسوار روس به صورت اختصاصی توسط تیم موتورباشی انجام و ترجمه شده است.

در سال 2017 این موتورسیکلت را خریدم و تا امروز 12000 کیلومتر که بیشتر آن دو ترک بوده با آن رانندگی کرده ام. هر چند ممکن است این مسافت به اندازه کافی طولانی نباشد ولی تصمیم گرفتم تجربه شخصی ام را در اختیار دوستداران موتورسیکلت و افرادی که تمایل به خرید این موتورسیکلت دارند ولی در مورد آن چیز زیادی نمی‌دانند، قرار دهم .

من در این شرایط با لیفان KP-200 رانندگی کرده ام :
-حدود 80% از پیمایش با دو سرنشین و 20% پیمایش تک سرنشین بوده است.
– حدود 40% تردد در خیابان های شهری 40% تردد در جاده و 20% تردد در جنگل و ماسه زار و مسیرهای ناهموار در حدی که از موتورسیکلتی با این مشخصات انتظار می رود بوده است.

موتورسیکلت لیفان kp 200

با در نظر گرفتن این اطلاعات اولیه به اتفاقاتی که در مدت استفاده از موتورسیکلت افتاده میپردازم:

راحتی
در زمان خرید این موتورسیکلت احساس راحتی خوبی در هنگام سواری داشتم و بعد از سه سال هنوز همان احساس راحتی را دارم. لیفان kp-200 خوش نشین و راحت است ولی در مسافت بیش از 150کیلومتر رانندگی بدون توقف، از راحتی سواری آن کاسته می شود. ارگونومی آن مناسب و همه بخش های کنترل براحتی در دسترس است. ولی برای افرادی با قد بیش از 175 سانتیمتر مناسب نیست. محل نشستن سرنشین دوم خشک و کمی نامناسب است و کلید فلاشر از لحاظ دسترسی در محل خوبی قرار ندارد.

پیشرانه
موتور براحتی و سریع روشن میشود . با استفاده از مکان نمای “جی پی اس” حداکثر سرعت آن با یک سرنشین به 116 کیلومتر بر ساعت رسید. با سرعت مداوم در جاده (کروز) در محدوده 105-100 کیلومتر بر ساعت بخوبی حرکت می‌کند. مصرف سوخت آن در جاده کمتر از 3 لیتر و در شهر بین 3.2 تا 3.4 لیتر در صد کیلومتر است. قدرت پیشرانه این موتورسیکلت در دور بالا خودش را نشان میدهد و بنابراین بر خلاف رانندگی مطلوب در جاده و شهر، در مسیرهای ناهمواری که اتکای زیادی به دور پایین موتور داریم عملکرد رضایت بخشی ندارد.
گیبرکس 6 دنده آن دینامیک حرکتی خوبی دارد اما بخاطر آنکه موتور بدون فیلتر روغن است باید پس از 1000 تا 1200 کیلومتر روغن موتور عوض شود. البته در مدل های جدید تر این نقطه ضعف برطرف شده است.

پیشرانه موتورسیکلت لیفان kp 200

فنربندی
فنربندی از نکات منفی این موتورسیکلت است و چیزی نیست که از این موتورسیکلت انتظار می رود . قطر کمک فنر تلسکوپی جلو 32 میلیمتر است در حالی که کمک فنر برخی دوچرخه ها قطر بیشتری دارد. بعد از 5 تا 6 هزار کیلومتر به دلیل فرونشست کمک فنر، از 100میلیمتر فاصله رفت و برگشت (کورس) فقط 50 تا 60 میلیمتر باقی ماند! برای یافتن مشکل من دوشاخ موتور و کمک فنر را باز کردم و با تعویض قطعه و روغن آن را به وضعیت نو برگرداندم. اما این کاری نیست که فردی که مکانیکی نداند و و ابزار لازم را نداشته باشد بتواند از عهده آن برآید. بنابراین نقطه ضعف موتورسیکلت محسوب می شود.
کمک فنر عقب از نو تکی (مونوشاک) می باشد که با یک سرنشین بخوبی کار می‌کند ولی در وضعیت دو ترک یا در مسیرهای ناهموار زیاد مناسب نیست.

فنر لیفان kp 200

سیستم انتقال قدرت (زنجیر,خورشیدی,گیربکس)
جعبه دنده لیفان kp-200 کارکرد خوبی دارد و جابجایی دنده ها و خلاص کردن براحتی انجام می شود. ولی کیفیت زنجیر و خورشیدی آن به اندازه کافی بالا نیست و با اینکه همواره آن را تمیز کرده و روان کننده به آن می زدم و کشش زنجیر را تنظیم می کردم ولی پس از مسافت 8 هزار کیلومتر دیگر قابل استفاده نبود و مجبور به تعویض آنها شدم. انتخاب مناسب برای زنجیر مارک o-ring” “ است اما قیمت آن سه برابر زنجیری بود که کارخانه لیفان روی موتور نصب کرده بود. بنابراین دوباره همان نوع را خریدم. بعد از 10 هزار کیلومتر حفاظ پلاستیکی زنجیر نیز سائیده شد. ولی قیمت این حفاظ ارزان و تعویض آن راحت است و اهمیت زیادی ندارد.

زنجیر موتور لیفان kp-200

سیم کشی برق موتورسیکلت
پس از 12 هزار کیلومتر راندن که حداقل 600 کیلومتر آن زیر باران بود مشکلی در سیم کشی و سیستم برق ندیدم و زمانی که تصمیم گرفتم چراغ خطر ترمز عقب را به صندوق عقب موتور (تاپ باکس) وصل کنم از اینکه دیدم همه سیم ها دارای روکش و عایق کاری‌اند و اتصالات فیش ها هم با پوشش لاستیکی مناسبی ضد آب شده بودند، دلگرم شدم. پوشش لاستیکی به اندازه ای خوب بود که جدا کردن فیش اتصالات به سختی انجام می‌شد.
لامپ چراغ های راهنما از نوع معمولی رشته ای است که به نظر من برازنده موتورسیکلت امروزی نیست. من خودم این لامپ ها را با لامپ های ال‌ای‌دی جایگزین و همزمان برای آنها رله الکترونیکی نصب کردم.

برخی نکات
مانند بیشتر موتورسیکلت های ساخت چین در صورت امکان بهتر است لاستیک‌ها را با نوع مرغوب‌تری عوض کنید. هر چند که با لاستیک‌های اصلی مشکل جدی نخواهید داشت. اتصالات و گیره های نگه دارنده فلاپی و بخش های پلاستیکی کیفیت مناسبی دارند و در زمان تعویض این بخش ها دچار ترک یا شکستگی نمی‌شوند. در مورد چراغ جلو باید بگویم چند بار که در جاده با سرعت 80 کیلومتر در ساعت رانندگی میکردم از اینکه نور به اندازه کافی نبود خیلی اذیت شدم. بخصوص اگر سرنشین دوم هم با شما باشد چون زاویه پخش نور تغییر می کند. بهتر است لامپ های لنزی یا لامپ های اضافی روی دوشاخ جلو نصب کنید تا در این گونه موارد به مشکل برنخورید. در ترمز های لیفان kp-200 مشکل خاصی ندیدم. همچنین در مدت طولانی استفاده از این موتورسیکلت نیازی به تنظیم یا دستکاری کاربراتور پیش نیامد.
کیفیت رنگ این موتورسیکلت قابل قبول است و در سه سال استفاده از آن رنگ شاسی بدون آثار زنگ خوردگی و بخش های آبکاری شده نیز بدون تغییر مانده بودند. البته این را هم باید بگویم که من همواره موتور سیکلت را در فضای سرپوشیده نگهداری کردم.

موتور لیفان kp 200

نتیجه گیری شخصی
برداشت کلی من این است که لیفان kp-200 بین موتورسیکلت های چینی و در این رده و قیمت، انتخاب مناسبی است. باید کمی واقع بین بود. شما پول موتورسیکلت ژاپنی یا آلمانی را نداده اید که توقع کیفیت این موتورها را از چنین موتورسیکلتی داشته باشید. همانطور که از ظاهر لیفان kp-200 برمی آید و تجربه کرده ام این موتورسیکلت برای مسیر های ناهموار و روستایی که نیاز به گشتاور بالا در دور پایین دارد انتخابی خوبی نیست. فراموش نکنید اگر مجبور به راندن در شب هستید باید مشکل نور کم چراغ جلو را حل کنید. نکته آخر اینکه بعنوان اولین موتورسیکلت و تا 10 هزار کیلومتر خرید مناسبی خواهد بود که فقط نیاز به تعویض به موقع روغن و احیانا تنظیم سوپاپ خواهد داشت.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. رخ مناسب هندلینگ قابل قبول شتاب قابل قبول در صورتی که کاتالیست آن خالی شود سیستم برق وروشتای خوب ،باید ریمپ بشه که هیچ کجا آن را انجام نمی‌دهند .من از پشت آن اس۲۰۰ امدم پشت این موتور توی مدت ۱۵ ماه ،۲۵۰۰۰کیلومتر رانندگی کردم ،تو موتورهای چینی رتبه A را میشه باتوجه به قیمت واقساطی بودن به آن داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا