نقد و بررسی استریتنقد و بررسی موتورسیکلت

بررسی بنلی تی ان تی 135

نکاتی از بنلی 135 که در جای دیگری پیدا نمی کنید

بنلی TNT 135 در بازار ایران رقیبی ندارد. رانندگی با این موتورسیکلت کوچک، پرتحرک و زیبا شما را غافلگیر خواهد کرد. بنلی 135 مانند هر موتورسیکلت دیگر برای برخی کارها مناسب و برای کارهای دیگر نامناسب است. مزیت آن در ترافیک شهر و فرار از راهبدان است و بخصوص کلاچ نرم آن انگار برای تردد در خیابانهای شلوغ ساخته شده است و بخاطر اندازه کوچک و ظاهر زیبا کارهای خلاف عرف آن برای دیگران قابل تحمل است. اندازه کوچک، وزن کم، چرخ کوچک و نزدیکی جرم(سنگینی) به زمین آن را فوق العاده مانور پذیر و رانندگی را بسیار راحت و غیرقابل مقایسه با موتورسیکلت های بزرگتر کرده است.
ظاهر زیبایی دارد، ساخت چین است و طراحی ایتالیایی دارد. با این وجود کیفیت ساخت این موتور از خوب بالاتر است و گاهی اوقات فکر می کنید بهترین کیفیت را تجربه می کنید.

بنلی TNT 135
بنلی 135 همه مشخصات بدرد بخوری را که فقط از یک موتور بزرگتر انتظار دارید در خود گردآوری کرده است: ترمز های دیسکی جلو و عقب، نمایشگر زیبا با دور شمار عقربه ای و سرعت شمار دیجیتال، راحتی نشستن و هدایت موتورسیکلت، و جای نشستن کافی البته فقط برای یک سرنشین. بنابراین بخاطر جای کم و برهم خوردن تعادل در حرکت یا متوقف شدن یا گردش به چپ و راست، دو ترک رفتن با بنلی 135 را فراموش کنید.
مانور پذیری این موتور عالی است و در جاهایی که موتورهای بزرگتر نمی توانند تردد کنند خود را از فاصله های کم رد می کند. رانندگی با آن برای من بسیار دلنشین بود. انگار نه انگار موتورسیکلتی با قدرت 12 اسب بخار و سرعت و شتاب بالا را می رانید. با توجه به اینکه کاربرد اصلی آن در شهر و ترافیک است این شتاب و متناسب بودن تعویض دنده ها رانندگی دلپذیری را با آن ایجاد می کند.
در برخی بررسی های خارجی حداکثر سرعت آن را تا 113 کیلومتر ثبت کرده اند. اما در ارتفاعی که تهران قرار دارد و در بزرگراه نتوانستم بیش از 105 کیلومتر با آن سرعت بگیرم. از طرفی سرعت بالای صد کیلومتر نمی تواند برای مدت زیادی ادامه داشته باشد و احتمال استهلاک پیشرانه در این وضعیت بالا می باشد. بگذریم از اینکه پیمایش با چنین سرعتی با چرخ های کوچک و فنربندی خشک آن رفتن به استقبال خطر و با عرض معذرت دیوانگی است.
تجربه دو هزار کیلومتر رانندگی با این موتورسیکت حاکی از آن است که سرعت بهینه 80 تا 90 کیلومتر است و در صورتی که شیب رو به بالای کمی در مسیر باشد سرعت بهینه و قابل تحمل موتور بین 60 تا 70 کیلومتر خواهد بود. متوسط دور موتور در 60 کیلومتر 5000 و در 80 کیلومتر 7000 دور است.
جعبه دنده موتورسیکلت طراحی خوبی از نظر فاکتورهای شتاب و سرعت دارد. اما این شتاب موتور سیکلت است که نقطه قوت آن است نه سرعت اش. عملکرد کلاچ این موتورسیکلت بسیار خوب است و نسبت به بسیاری از موتورسیکلت های غیر ژاپنی در بازار کیفیت ساخت بهتری دارد. تصور اینکه این موتور ساخت چین است را فراموش کنید. سازندگان چینی نشان دادند کیفیت تولید خود را سال به سال بهتر می کنند و راهی را می روند که پیشتر ژاپنی ها پیموده اند.

بنلی TNT 135
فنربندی بنلی TNT 135 عملکرد خوبی دارد ولی با افزایش سرعت به بالای 50 کیلومتر و برغم آنکه با لاستیک های اصلی پیرلی Pirelli رانندگی می کردم، در دست اندازها ضربه به سرنشین منتقل می‌شود و افزایش سرعت شما را کمی نگران می کند. بخصوص که زین کمی سفت است و پس از نیم ساعت رانندگی ایجاد خستگی می کند.
سری نخست این موتورسیکلت را شرکت نیکران موتور پاسارگاد با لاستیک های پیرللی وارد کرد ولی در ادامه از لاستیک های ارزان تر و کیفیت پایین تری استفاده شد. مطمئن باشید که انتخاب لاستیک بهتری که چسبندگی بیشتری به زمین ایجاد کند تفاوت قابل ملاحظه ای را در رانندگی و ایمنی شما خواهد داشت.
در مراجعه به تعمیرکار باتجربه بنلی در خیابان هلال احمر متوجه شدم امکان تعویض یا نرم کردم فنر تک عقب وجود ندارد زیرا خطر بلند کردن عقب موتورسیکلت در دست انداز در سرعت بالا را در پی دارد. بنابراین یکی از نخستین کارها باید استفاده از روکش نرم یا عوض کردن اسفنج زین باشد. اما یادتان باشد این کارها در ظاهر ساده است ولی نیاز به تجربه دارد و نمی توان بآسانی به وعده و عید برخی اعتماد کرد.

نقطه ضعف این موتور فنر خشک عقب است که بخصوص در سرعت بالا می کوبد. امکان نرم کردن آن از طریق جابجا کردن رینگ فنر تکی عقب نیز میسر نیست زیرا به گفته یکی از تعمیرکاران مجاز نرم کردن فنر باعث پریدن آن به بالا در دست اندازها در سرعت بالا و در نتیجه خطر از کنترل خارج شدن موتور سیکلت را در پی دارد.
اندازه رینگ که 12 می باشد مانورپذیری بسیار بالایی را در سرعت کم برای این موتورسیکلت ایجاد کرده است ولی در مقابل در ورودی و خروجی خیابان و بزرگراه و در در خیابانهای پر دست انداز و غیر استاندارد شهرهایی مانند تهران ناتوان از جذب ضربه و رد شدن از موانع و در نتیجه زمینه ساز خطر و نقطه ضعف موتورسیکلت است.
تعویض دنده‌ها آسان و روان است و سیستم ترمز ترکیبی(CBS) آن که با گرفتن ترمز جلو، ترمز عقب نیز با چهل درصد قدرت فعال می شود، عملکرد خوب و سریعی دارد. برخلاف ظاهر کوچک، فاصله محل نشستن روی زین با زمین ۷۸۰ میلی‌متر است و هنگامی که در موتورسیکلت طرح سی.جی در کنار شما قرار گیرد با تعجب می بینید که پایین تر از سرنشین آن نیستید. در واقع ارتفاع زین فقط 5 سانتیمر از کاوازاکی نینجا 300 پایین تر است!! بخاطر آنکه دسته فرمان به اندازه کافی عریض و بلند است در هدایت موتور تفاوت زیادی با موتور سیکلت عادی مانند طرح سی.جی احساس نخواهید کرد. اما در عین حال بنلی 135 بسیار مناسب افراد کوتاه قد است ولی برای افرادی که ساق پای بلند یا قد بلند دارند مناسب نیست. مگر آنکه بجای نشست عادی در انتهای زین بنشیند. زاویه گردش فرمان، محل نصب جاپایی‌ها و نحوه طراحی‌ باک مناسب هستند و در مجموع همه چیز سرجای خود است.

پیشرانه تک سیلندر بنلی TNT 135 چهار زمانه و 4 سوپاپ، هوا خنک با رادیاتور روغن است. سازنده حداکثر قدرت آن در 9000 دور در دقیقه را نزدیک به 13 اسب بخار اعلام کرده و گشتاور 10.8 نیوتون‌متر در 7000 دور آن در کنار طراحی مناسب گیربکس و تناسب آن با پیشرانه، قدرت کندن و شتاب خوبی را به بنلی 135 داده است. موتور در دور بالا دچار لرزش‌ می شود ولی با توجه به کاربرد شهری و خیابانی آن که عملا استفاده از دور و سرعت بالا را منتفی می کند، عیب بزرگی برای این موتورسیکلت محسوب نمی شود. بطور کلی اگر قصد دارید از این موتورسیکلت برای تردد کوتاه در شهر استفاده کنید و قصد حمل بار با آن را ندارید، بنلی 135 از نظر کیفیت و قیمت و راحتی استفاده بی رقیب است.

پیشرانه بنلی TNT 135
قدرت آن در مقایسه با کاوازاکی Z120 PRO که به تعداد کمی در ایران در تردد است، بمراتب بهتر است. اما در اینکه کاوازاکی کیفیت بالاتری دارد نمی‌توان تردید کرد. همچنین بزرگتر بودن رینگ کاوازاکی از نظر من با توجه به دست اندازهای فراوان خیابانهای تهران مزیتی برای کاوازکی است.

بنلی TNT 135 طراحی زیبا و متفاوتی دارد و این یکی از عواملی است که بخصوص جوان ترها را تشویق به خرید آن می کند. دقتی که در طراحی جزئیات آن شده آن را یک موتورسیکلت امروزی کرده است. نمایشگر آن در دید است و طراحی زیبایی دارد اما اشکال بزرگ آن فقدان نشانگر دنده است. بنظر من یکی از مهمترین اطلاعاتی که باید در دید موتورسوار باشد وضعیت دنده است.
چراغ‌های جلو و عقب و راهنما همگی LED است و تنها نکته منفی در این مورد کافی نبودن نور چراغ جلو در مسیرهای کم نور است. شما اگر بخواهید در شب در جاده ای بدون روشنایی رانندگی کنید حتما متوجه این نقطه ضعف خواهید شد. برای رفع این مشکل یا باید کنار دوشاخ جلو دو چراغ اضافی کم مصرف نصب کنید یا آنکه با چسب برق یا کش کلید فشاری نور بالا را فعال کنید تا همزمان چراغ بالا و پایین روشن شوند.!

بنلی TNT 135
خروجی دوتایی اگزوز با طراحی زیبا و صدای گیرا از عوامل جلب توجه به این موتورسیکلت است. صدای اگزوز کمی بیشتر از حالت عادی است اما به هیچ وجه سبب ناراحتی نمی شود. بنلی با این تدبیر توانسته بدون آنکه اسباب ناراحتی دیگران شود، توجه افراد را به این موتورسیکلت جلب و نوعی تبلیغ دائمی برای محصول خود بگذارد.

کیفیت ساخت بنلی با توجه به قیمت آن قابل قبول است. شرکت نیکران موتور پاسارگاد با ایجاد شبکه خدمات پس از فروش در مورد تامین قطعات و تعمیر محصولات بنلی خریداران را تا اندازه زیادی راحت کرده است. تجربه شخصی مراجعه برای آچار کشی و خرید باتری نو به نمایندگی خدمات پس از فروش نیکران موتور در خیابان هلال احمر به مدیریت آقای دهدار بسیار مثبت بود. به همین ترتیب تجربه تعامل با آقای رضا صادقی سرمکانیک نمایندگی نیز مثبت بود. پس از آچار کشی به علت کم توجهی یکی از کارگران فنی سیم برق چراغ خطر عقب به اندازه کافی در محل محکم نشده بود و این باعث شد در نزدیکی میدان ونک موتور چند مرتبه خاموش شده و فیوز بسوزاند. در مسئولیت پذیری آقای صادقی همین اشاره کافی است که پیشنهاد کردند با هزینه وی موتور به تعمیرگاه برگردانده شود و هنگامی که به ایشان گفتم راه دور است و اگر می توانند یکی از مکانیک ها را به محل اعزام کنند، با کمال خوش رویی پذیرفته و در محل رفع اشکال شد.
نقطه ضعف بزرگ بنلی TNT 135 که نقطه قوت بزرگ آن نیز می باشد، خاص بودن آن است. بنابراین این موتورسیکلتی نیست که براحتی باکسر 150 که کاربرد همگانی دارد خرید و فروش شود. پس از دو هزار کیلومتر رانندگی با بنلی 135 با اطمینان می گویم یک نقص بزرگ آن فقدان سیستم ترمز ضد قفل است. بخش عقب موتور با توجه به نوع چرخ و اندازه آن تمایل زیادی دارد که در هنگام گرفتن ترمز در سرازیری یا سرعت بالا از کنترل خارج شود و سیستم ضد قفل ترمز نقش مهمی در برطرف کردن این نقص دارد. با توجه به اینکه قیمت این سیستم ها نیز در طی زمان کاهش پیدا کرده بنظر می رسد واردکنندگان و مونتاژ کنندگان ایرانی باید به این نکته توجه بیشتری کرده و دست کم حق انتخاب افزودن این مزیت به موتورسیکلت را برای مشتریان فراهم کنند. و نکته آخر آنکه پیاده ها و موتورسوارن بخاطر ظاهر بنلی 135 شما را تحویل گرفته و تحمل خواهند کرد اما رانندگان خودرو بخصوص در بلوار و بزرگراه که سرعت می گیرند تمایل بیشتری به نادیده گرفتن شما دارند. نکته اخلاقی و ایمنی آنکه از رفتن در پیاده رو اجتناب کنید و در خیابان و بزرگره مراقب بی احتیاطی خودروسواران باشید.

مشخصات فنی بنلی TNT 135

مشخصات فنی بنلی TNT 135

حسن شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا