آموزش و ایمنیموتورسواری

چرایی استفاده موتور سواران از بادگیر در جلوی موتورسیکلت

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور فاتب از موتورسیکلت سواران خواست در تابستان هم از بادگیر موتور سیکلت یا همان طلق موتور در جلوی موتور خود استفاده نمایند.
سرهنگ علی همه خانی اظهار کرد: شاید موتور سوارانی هنوز هم باشند که در تابستان از بادگیر یا همان طلق موتور در جلوی موتور خود استفاده نمی‌کنند و آن را فقط مختص استفاده در زمستان می‌دانند ولی این مطلب را نباید از ذهن دور کرد که بادگیر موتور سیکلت یا همان طلق موتور این قطعه پلاستیکی که بر روی موتورسیکلت وصل می‌گردد می‌تواند از برخورد بادهای گرم تابستان به صورت و بدن شما جلوگیری نماید.

وی گفت: خیلی از موتور سواران ترجیح می‌دهند بادگیر موتورسیکلت خود را زمستان‌ها و در فصول سرد سال نصب و در فصل‌های گرم آن را از موتورسیکلت خود جدا کنند. در صورتی که بادگیر موتورسیکلت هم در روزهای گرم و هم در روزهای سرد سال کار برد دارد.

وی افزود: مهمترین وظیفه طلق و بادگیر موتورسیکلت همانطور که می‌دانیم، جلوگیری از برخورد باد سرد در روزهای سرد سال و عدم برخورد جریان هوای سرد به قسمت‌های مختلف بدن مانند پیشانی و سر موتورسوار می‌باشد ولی می‌توان از آن برای جلوگیری از برخورد هوای گرم در روزهای گرم تابستان نیز استفاده کرد.

همه خانی ادامه داد: همانطور که برخورد هوای سرد باعث بروز بیماری‌های متعددی می‌شود، برخورد جریان هوای گرم نیز مشکلاتی را برای موتورسوار به همراه دارد. در روزهای گرم تابستانی موتورسواری در اتوبان‌هایی با آسفالت داغ می‌تواند بسیار سخت باشد و برخورد جریانات هوای گرم در طولانی مدت می‌تواند باعث سرگیجه حالت تهوع و بی حالی گردد که با نصب این طلق می‌توان تا حدود زیادی از بروز این حالات جلوگیری نمود.

طلق موتورسیکلت

معاون آموزش پلیس راهور فاتب افزود: همچنین از دیگر مزیت‌های استفاده از طلق، عدم بر برخورد تشعشعات مستقیم نور خورشید به پوست موتورسوار و کاهش سوختگی آن، محافظت از چشم در برابر حشرات، وارد نشدن میزان زیادی از ذرات معلق در هوا و در نتیجه همه این موارد کاهش تصادفات است که باعث کاهش هوشیاری موتورسوار و در نهایت منجر به تصادف می‌گردد. طلق و بادگیر موتورسیکلت از برخورد هوای گرم به بدن شما جلوگیری کرده و باعث می‌شود سوختگی پوستتان کمتر شده و به میزان کمتری باد گرم را احساس کنید.

وی گفت: نصب طلق و بادگیر موتورسیکلت به دلیل مقاومت در برابر باد و جریانات هوا، به خودی خود باعث کاهش سرعت موتورسیکلت می‌شود. این کار شاید در ابتدا شما را از نصب طلق پشیمان کند اما باید این را در نظر داشته باشید که اکثر موتورسوارها، فراموش می‌کنند که سرعت بالا نیز خود باعث بروز حادثه می‌شود و برخی از راکبین نمی‌توانند موتورسیکلت خود را کنترل نمایند.

همه خانی در پایان گفت: پس نصب طلق و بادگیر باعث می‌شود که شما نتوانید بیش از حد با موتورسیکلت خود تند بروید و از بروز تصادفات جلوگیری می‌کنید پس می‌توان با نصب یک طلق ساده از بروز تصادفات رانندگی جلوگیری کرد.

منبع
خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا