اخبارخارجیفناوریمعرفی موتور برقی

ای پاور رودستر، موتورسیکلت برقی آزمایشی بی.ام.و

در چند سال گذشته بخش موتورسیکلت سازی شرکت «بی.ام.و» (BMW Motorrad) سرگرم آزمایش برای ساخت موتورسیکلت های برقی که بتواند معرف شهرت این سازنده آلمانی باشد، بوده است. نخستین تجربه «بی.ام.و» در این زمینه “MW Vision DC Roadster” بود که در سال 2019 در نمایشگاه موتورسیکلت میلان به نمایش گذاشته شد.


«بی.ام.و» با ارائه این مدل یک گام دیگر خود را به تولید انبوه موتورسیکلت های برقی نزدیک کرد. این مدل هنوز در مرحله تکمیل و بهینه سازی قرار دارد. باتری های بزرگ و غیرعادی بکار برده شده در آن نشان می دهد که شکل نهایی موتورسیکلت اسپرت بی.او.م متفاوت خواهد بود.

«بی.ام.و» در این مرحله طراحی نهایی خود را رو نکرده بلکه این موتورسیکلت را با قطعات انباری و خودروی سرهم کرده است. برای مثال بسته باتری، از آن خودرو هیبریدی سری 2 «بی.ام.و» است و الکترو موتور از خودرو «بی.ام.و» سری 7 که فقط در چین تولید میشود برداشته شده است. مهندس های «بی.ام.و» این الکتروموتور را روی شاسی محکم و دست سازی قرارداده اند و برای انتقال قدرت هم از میل گاردان موتورسیکلت BMW R1200R استفاده کرده اند.
نتیجه این سرهم بندی غولی به وزن 290 کیلوگرم که طراحی آشنای 5 سال قبل باواریا را بیاد می آورد، شده است.

Vision DC Roadster
«ای پاور رودستر» با این شکل و شمایل تولید نخواهد شد بلکه آنچه می بینیم یکی از مراحلی است که شرکت های سازنده برای ارایه یک مدل موفق به بازار باید از آن بگذرند. ای پاور رودستر موتورسیکلت با 136 اسب بخار قدرت و گشتاور 200 نیوتن بر متر از طریق سامانه الکترونیکی کنترل می شود و می تواند با باتری پر تا 200 کیلومتر برود. استفاده از سامانه الکترونیکی شارژ باتری “سی سی اس” (Combined Charging System ) این امکان را فراهم آورده که در نیم ساعت تا 80% ظرفیت باتری شارژ شود.
تردیدی نیست که شرکت ب. ام.و این طرح را در این مرحله رها نخواهد کرد و برای ارائه محصولی موفق درصدد کاهش وزن و افزایش پیمایش با یک شارژ و زیباتر کردن ظاهر آن خواهد بود.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا