معرفی کلاسیکمعرفی موتورسیکلت

اولین موتورسیکلت یاماها

در سال 1955 میلادی، هنگامی که در بازار ژاپن نزدیک به 150 تولید کننده وسایل نقلیه موتوری برای بدست آوردن مشتری در رقابت بودند، کمپانی یاماها موتور(Yamaha Motor Company) تاسیس شد. در آن زمان ماشین آلات صنایع هواپیما سازی که در اختیار شرکت قرارگرفته بود برای تولید اولین موتورسیکلت یاماها به نام “YA-1” (سنجاقک سرخ) مورد استفاده قرار گرفت.

آنچه که سرنوشت درخشان اولین موتورسیکلت یاماها را رقم زد، شرکت در مسابقات ورزشی موتورسیکلت رانی در دامنه کوه فوجی بود که برتری این موتورسیکلت نسبت به دیگر رقبا را نشان داد و مقام اول را تصاحب کرد. همچنین در همان سال مقام های نخست در مسابقات صعود کوهستانی (Asama Highlands Race) در کلاس فوق سبک را نیز بدست آورد. مبنای طراحی و ساخت سنجاقک سرخ 125 سی سی، موتورسیکلت آلمانی “DKW RT125” بود که مشهورترین موتورسیکلت دنیا برای الگو برداری در آن زمان محسوب می شد. علی رغم قیمت بالای یاماها YA-1 (معادل حقوق بیش از 10 ماه یک فارغ التحصیل دانشگاه)، تقاضای زیادی برای خرید آن وجود داشت.

اولین موتورسیکلت یاماها یاماها YA-1 موتورسیکلت یاماها YA-1 سنجاقک سرخ Yamaha Motor Company یاماها موتور Yamaha YA-1(Red Dragonfly) 1955 Yamaha YA-1 Yamaha YA-1(Red Dragonfly)موتورسیکلت یاماها YA-1 مجهز به یک انجین تک سیلندر 5.6 اسب بخار هوا خنک و گیربکسی 4 دنده بود، که در زمان خود فناوری پیشرفته ای به شمار می آمد. سیستم تعلیق جلو تلسکوپی و عقب از نوع مک فرسون بود که رانندگی به نسبت راحتی را برای راننده آن تامین می کرد.

موتورسیکلت یاماها YA-1، از تمام جهات موتورسیکلتی موفق از کار درآمد، چه از لحاظ طراحی و چه از نظر سرعت، اطمینان و مشخصات فنی. درآن زمان رنگ رایج برای بیشتر موتورسیکلت ها سیاه بود، ولی یاماها رنگ محصول خود را ارغوانی تیره انتخاب و به بازار ارایه کرد.

اولین موتورسیکلت یاماها یاماها YA-1 موتورسیکلت یاماها YA-1 سنجاقک سرخ Yamaha Motor Company یاماها موتور Yamaha YA-1(Red Dragonfly) 1955 Yamaha YA-1 Yamaha YA-1(Red Dragonfly)

مشخصات فنی Yamaha YA-1:

مدل Yamaha YA-1(Red Dragonfly) 1955
کلاس اسپرت شهری
انجین تک سیلندر دو زمانه هوا خنک با حجم 123 سی سی و توان 5.6 اسب بخار(5000 دور بر دقیقه)
گشتاور 9.4 نیوتن متر(3300 دور بر دقیقه)
سیستم سوخت رسانی کاربراتوری
طول/عرض/ارتفاع 1980/660/925 میلیمتر
سیستم استارت هندلی
گیربکس 4 دنده
سیستم ترمز 2070/740/970 میلیمتر
سیستم تعلیق جلو تلسکوپی و عقب مک فرسون
وزن خشک 94 کیلوگرم
گنجایش باک سوخت 9.5 لیتر

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا