معرفی کلاسیکمعرفی موتورسیکلت

اولین موتورسیکلت هوندا

اولین موتورسیکلت هوندا Honda D(Dream) 1949-1951

در تاریخچه هر سازنده موتورسیکلت، اولین مدل تولید شده جایگاه ویژه ای دارد و اغلب یا عامل شهرت آن سازنده می شود و یا زیربنایی برای موفقیت های آتی آن شده است. بسیاری از مدل های اولیه موتورسیکلت سنبل افتخار سازندگان آن محسوب می شوند و پایه ای برای کسب تجربه و آزمایش برای تولید پیشرفته و رقابتی. اولین موتورسیکلت هوندا، سه سال پس از ثبت آن در “انستیتوی تحقیقات فنی هوندا” و یک سال پس از تاسیس کمپانی “Honda Motor Company” در سال 1949 میلادی، تولید و در معرض نمایش قرار گرفت.

 تجربه قبلی هوندا در ساخت وسیله نقلیه غیر موتوری و استفاده از یک انجین ساده، منجر به شهرت اولین موتورسیکلت هوندا شد. رویای “سویی چیروهوندا” بنیانگذار شرکت هوندا موتور با ساخت موتورسیکلتی با حجم 98 سی سی با نام Dream (رویا) درآن سال محقق شد. نام Dream را زمانی انتخاب کردند که یکی از پرسنل شرکت هوندا با دیدن آن موتورسیکلت با صدای بلند گفت “این شبیه به یک رویا است“. بنابراین تصمیم گرفته شد آن را “رویا” (Dream) بنامند. این محصول  به موتورسیکلت های آلمانی و فرانسوی دهه 30 میلادی، یعنی “Zundapp” و “Gnome & Rhone” شباهت داشت. گفته شده که شاسی آن از یک سو متاثر از موتورسیکلت “BMW11” و “BMW16”  بوده و از سویی دیگر، یادآور شاسی “Asahi AA” که در دهه 30 میلادی توسط شرکت ژاپنی “میاتا” ساخته می شد.

اولین موتورسیکلت هوندا Honda D(Dream) 1949-1951

هوندا Dream مجهز بود به انجین تک سیلندر دوزمانه، با توان 3 اسب بخار و سوخت رسانی کاربراتوری و گیربکس 2 سرعته نیمه اتوماتیک که در آن کلاچ و دنده در پدال ادغام شده بود. حداکثر سرعت آن 50 کیلومتر بر ساعت، سیستم جرقه زنی مگنتی و دارای دوشاخ تلسکوپی در جلو و بدون کمک فنر در عقب بود. شاسی آن از نوع گهواره ای دوبل و از جنس فولاد پرس شده بود و از ترمزهای کاسه ای در جلو و عقب بهره می برد. حالت نشستن روی زین آن به طور عمودی و در بخش عقب، ترکبندی برای حمل بار یا سرنشین داشت.

Honda D توانست مقام اول فروش را در بین انواع موتورسیکلت های بازار برای کمپانی هوندا به ارمغان آورد. در سال 1950 میلادی، از 2633 عدد موتورسیکلت فروخته شده در ژاپن، 1000 عدد آن محصول کمپانی هوندا بود.

اولین موتورسیکلت هوندا Honda D(Dream) 1949-1951

مشخصات فنی Honda Dream:

مدل Honda D(Dream) 1949-1951
کلاس شهری
انجین تک سیلندر دو زمانه، 98 سی سی، توان 3 اسب بخار(5000 دور بر دقیقه)
گشتاور 4.27 نیوتن متر
سیستم جرقه زنی هندلی با کمک مگنت
گیربکس دو سرعته نیمه خودکار
شاسی فولاد پرس شده
سیستم تعلیق دو شاخ جلو تلسکوپی و در عقب بدون کمک (خشک)
طول/عرض/ارتفاع
2070/740/970 میلیمتر
وزن خشک 80 کیلوگرم
گنجایش باک سوخت 7 لیتر

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا