دانشنامهمعرفی فیلم

تبلیغ موتورسیکلت در انیمیشن کودکانه لوکا

تبلیغ غیر مستقیم (Product Placement) در پوشش سرگرمی

انیمیشن کامپیوتری 95 دقیقه ای لوکا (Luca)، محصول سال 2021 شرکت معروف پیکسار (Pixar) است. این کارتون را ” انریکو کازاروزا” که ایتالیایی الاصل است کارگردانی کرده و شرکت والت دیزنی آن را پخش کرده است.

انیمیشن لوکا بر اساس تجربیات کودکی کارگردان ساخته شده است. انریکو کازاروزو در کودکی بسیار کمرو بود و نمی توانست با اطرافیان خود ارتباط مناسبی برقرار کند تا این که روزی در کنار ساحل با آلبرتو آشنا می شود. آلبرتو زندگی متفاوتی با او داشت و همین باعث می شود که انریکو با دنیای جدیدی آشنا شود.

سکانس های از انیمیشن لوکا سوار بر اسکوتر وسپا

داستان این انیمیشن درباره یک هیولای دریایی به نام لوکا است. این هیولای دریایی در واقع پسر بچه ای است که برخلاف رای پدر و مادرخود مایل است تا دنیای بیرون از آب را کشف و تجربه کند. لوکا هنگام گشت و گذارهای روزانه خود، به صورت اتفاقی به پسر بچه (هیولای دریایی) دیگری به نام آلبرتو بر می خورد و با او دوست می شود. آلبرتو پسر بچه تنهایی است که در خشکی زندگی می کند و پناهگاهی در آنجا دارد. همین موضوع موجب می شود که به تدریج پای لوکا نیز به دنیای خشکی باز شود.

سکانس های از انیمیشن لوکا سوار بر اسکوتر وسپا

فیلم کارتونی Luca نیز کمابیش مانند بسیاری از انیمیشن های دیگر آمریکایی و دیزنی است و در برگیرنده عناصر مشابه و تکراری. این عناصر معمولا داستان هایی تکراری هستند که هر دفعه در یک قالب جدید فرهنگی یا موضوعی یا شخصیتی ساخته  می شوند. اما تفاوت این انیمیشن با نمونه های دیگر این است که داستان براساس عناصر فرهنگی ایتالیا‌ ساخته شده و سناریو به صورت ویژه، متمرکز بر رویا پردازی در مورد اسکوتر وسپا (Vespa) و کشف دنیایی جدید با آن است.

فرهنگ ایتالیایی جذابیت های ویژه خود را دارد و استفاده از عناصر آن در این کارتون، رنگ و لعاب جذابی به «Luca» بخشیده است. این عناصر شامل تکه کلام ها، خوراک ها (پاستا، اسپاگتی)، قیافه ها و مراودات مردم بندر نشین، و البته گل سر سبد محصولات ایتالیایی (اسکوتر وسپا) که خود سمبل چیزهای دیگری مانند عشق و ماجراجویی است.

حضور وسپا تقریبا از دقیقه 15 فیلم آغاز می شود که لوکا پوستری را بر دیوار پناهگاه آلبرتو می بیند. پوسترحاوی عکس یک وسپا و عبارت “وسپا یعنی آزادی” در زیر آن است و آلبرتو در پاسخ به سوال لوکا که این عکس چیه میگه: این خفن ترین چیزیه که آدما تا به حال ساختن. فقط روش بشین و به هرکجای این دنیا که میخوای برو.

کارگردان فیلم در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل وجود وسپا در فیلم می گوید: وسپا را همه می شناسند، بسیار زیباست و طراحی فوق العاده ای دارد. من همیشه آن را دوست داشته ام. در وسپا عنصری بچه گانه وجود دارد که سمبل رهایی از خیلی چیزهاست. از ابتدا دونفره درست شده که خود پیام آور دوستی است.

اگر چه کارگردان در مصاحبه های خود هر گونه همکاری با شرکت سازنده وسپا که شرکت پیاجو (Piaggio) است را نفی کرده اما تجربه طولانی این شرکت در استفاده از صنعت فیلمسازی برای تبلیغ محصولات خود و نمایش (جاگذاری) مکرر محصول (Product Placement) در این انیمیشن، باور این که این فیلم تبلیغی برای وسپا نیست را دشوار می کند.

در هر صورت شکی نیست که شرکت پیاجو باید از این که محصول معروف آن ها (وسپا) قهرمان اصلی این فیلم است بسیار خوشحال باشد.

انیمیشن لوکا به زبان فارسی دوبله شده و در کانال آپارات در اختیار هموطنان است.

شما می توانید در مورد طراح این اسکوتر معروف را مطلب پدر وسپا (Vespa) و اسکوتر مطالعه نمائید.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا