راهنمای انتخاب لوازم و تجهیزاتفناوریموتورسواری

تایرهای دوآل اسپرت و انواع آن

موتورسیکلت های دوآل اسپرت (یا دو منظوره) و ادونچری دارای تایر هایی هستند که به درجات مختلف برای آفرود و جاده مناسبند. این گونه تایرها را دوآل اسپرت می نامند. تایرهای دوآل اسپرت بر مبنای سایز و موادی که در ساخت آن ها به کار رفته طبقه بندی می شوند. از نظر مواد و ویژگی های کاربردی، اینگونه تایر ها را می توان در 7 گروه زیر طبقه بندی کرد:

تایر های 90/10

اینگونه تایرها برای افرادی مناسب است که بیشتر اوقات (90 درصد) در مسیر های آسفالته تردد می کنند و به ندرت (10 درصد) در مسیرهای خاکی یا شنی می رانند. جنس این لاستیک ها نرم است و برای راحتی حرکت روی آسفالت ساخته شده و به درد کار آفرود نمی خورد.

تایر های 80/20 و 70/30

این گونه از تایر ها، کمی بیشتر از گروه اول قابلیت آفرودی دارند و برای کسانی خوب است که آخر هفته ها به خاکی میزنند. لاستیک هایی با این مشخصه هنوز بیشتر مناسب آسفالت هستند و به درد کار جدی آفرود نمی خورند.

انواع تایرها دوال اسپرت

تایر های 60/40

تایرهایی که به طرف مساوی شدن استفاده در جاده و آفرود رفته اند. قابلیت های آفرود بهتری نسبت به دو گروه قبلی دارند اما راحتی و نرمی استفاده در آسفالت را مانند انواع قبلی ندارند.

تایر های 50/50

قابلیت های جاده ای و آفرود در این لاستیک ها به طور مساوی تقسیم شده است. این نوع لاستیک به کار افرادی می اید که هنوز نمی دانند چقدر در جاده و چقدر در آفرود خواهند راند. بنابراین اینگونه لاستیک را تهیه می کنند و درصورت لزوم به طرف تایرهایی با قابلیت های بیشتر جاده ای و یا آفرود می روند.

تایر های 40/60

از این گروه به بعد، مشخصه های آفرودی لاستیک بالاتر می رود و به تناسب آن نرمی و راحتی در مسیرهای آسفاته کمتر می شود. این تایرها برای افرادی مناسب است که بیشتر در مسیر های آفرود میرانند اما هنوز حدود 40 درصد راندن انها در آسفالت است . پایداری و چسبندگی این گروه از لاستیک ها در مسیرهای شنی بهبود یافته و از تمام انواع قبلی بیشتر است.

تایر های 20/80 و 30/70

اینجا نقطه ای است که وزنه آفرود کاملا به مسیر آسفالته می چربد. این نوع تایر، مناسب افرادی است که بیشتر در آفرود می رانند. از این لاستیک می توان اندکی در جاده آسفالته هم استفاده کرد، اما به دلیل نرمی زود ساییده می شود و راحتی هم ندارند.

انواع تایرها دوال اسپرت

تایر های 90/10

لاستیک های تخصصی  و کار جدی در آفرود. چون این گونه از تایر ها برای پایداری و چسبندگی در آفرود ساخته شده نمی توان از آن ها انتظار پایداری و چسبندگی در آسفالت را داشت. بنابراین استفاده از این گونه تایر در مسیر آسفالته به ندرت صورت می گیرد. یا از روی اضطرار است و یا تفریح. این دسته تایرها در مسیرهای آسفالته هیچ گونه نرمی و راحتی برای موتورسوار به ارمغان نمی آورند.

سایر پارامتر های انتخاب تایرهای دوآل اسپرت

طرح یا گل لاستیک: طراحی گل لاستیک از نظر شکل و عمق تاثیر زیادی در عملکرد تایر دارد. شیارها و گل لاستیک میتواند طوری طراحی شود که به خوبی آب را به بیرون هدایت کند و یا در مسیرهای خاکی و خیس کمتر گل ولای را به خود جذب کند. بنابراین با توجه به نوع مسیر وآب وهوا آنها را انتخاب کنید.

قیمت: محدوده قیمتی تایرهای دوآل اسپرت با تایرهای جاده ای تفاوت زیادی ندارد و میتوان آنها را در به دو دسته اقتصادی (حدود 80 دلار) و پرفورمنسی (حدود 150 دلار) تقسیم کرذ. با توجه به توان مالی و نوع استفاده خود تایر مناسب را انتخاب کنید.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا