نقد و بررسی اسکوترنقد و بررسی موتورسیکلت

بررسی اسکوتر اس وای ام (SYM) مدل گالاکسی J200

گزارش یک تجربه شخصی

شرکت تایوانی SYM یکی از سازندگان معتبر اسکوتر در دنیا محسوب می شود. کارخانه های این شرکت در تایوان، چین و ویتنام قرار دارند و اسکوتر «گالاکسی J200 » که موضوع این بررسی است در کارخانه SYM چین ساخته می شود.

چرا اسکوتر؟

طراحی اسکوتر آن را مبدل به وسیله ای برای تردد هر گروه سنی از زن و مرد و جایگزین مناسبی برای خودرو کرده است. طراحی اسکوتر آن را برای استفاده کارمندان که باید از کفش و لباس رسمی استفاده کنند ایده آل می کند. در رانندگی اسکوتر، کفش درگیر عوض کردن دنده نیست و بخش جلو و پایین اسکوتر نیز شلوار را در برابر پاشش آب یا گل محفاظت می کند. قرار گرفتن پیشرانه در زیر یک محفظه چند مزیت ایجاد کرده است: سیلندر و قطعات برقی از گزند باران و گل در امان است، از آلودگی لباس سرنشین به روغن و گیریس خبری نیست و گرمای انجین در تابستان پای سرنشین را نمی سوزاند. محفظه زیر زین فضای مناسبی برای نگهداری کلاه کاسکت ایمنی یا لوازم و خرید روزانه است. در برخی اسکوترها چون «گالاکسی جی-200» قلابی بین فاصله دو پا برای آویزان کردن کیسه یا جعبه کوچکی تعبیه شده است.

«وسپا» ی پیاجو مادر همه اسکوترهای دنیا محسوب می شود. اما هوندا نخستین سازنده ای بود که به نقض طراحی «وسپا» برای تردد در جاده ها و خیابان های کشور های آسیایی پی برد. از نظر هوندا اندازه کوچک چرخ «وسپا» که مزیتی برای تردد در شهرها و جاده های آسفالت ایتالیا و اروپا بود، نقطه ضعف بزرگ آن برای تردد در راه های پر دست انداز کشورهای آسیایی و توسعه نیافته بود. موتورسواران ایرانی این را خوب درک می کنند و می دانند اندازه کوچک رینگ «وسپا» در هنگام رانندگی در خیابان های پر از دست انداز و چاله سانحه آفرین است. هوندا برای رفع این مشکل مدل غوغایی «کاب» را طراحی و روانه بازار کرد که پرفروش ترین موتورسیلکت تاریخ جهان است. البته کاب یک موتورسیکلت آندربُن است (Underbone) نه اسکوتر خالص.

JET-14_J200

«گالاکسی J 200 » شرکت اس وای ام با حفظ اصول طراحی «وسپا» و مدرن کردن آن این نقطه ضعف را تا اندازه زیادی با بکارگیری رینگ 14 اینچی آلیاژی و لاستیک بدون تیوب -که پنچرگیری را بی نیاز از باز کردن چرخ می کند، برطرف کرده است.  این مدل توسط شرکت نیرو موتور به بازار ایران عرضه شده است.

اس وای ام مدل دیگری از این موتورسیکلت را با تفاوت کم در ظاهر و رینگ بزرگتر شماره 16 به نام «سیمفونی» تولید کرده که در ایران توسط شرکت سهند سیکلت سپاهان با نام Lucky فروخته می شود. رخ J 200 زیباتر از لاکی است ولی در مزیت رینگ بزرگتر 16 اینچ برای تردد در مسیر ناهموار و رد کردن از چاله های خیابان ها تردیدی نمی توان کرد.

در بازار ایران مدل های مختلف اسکوتر در محدوده قیمتی مناسب تا متوسط و گران وجود دارد و «گالاکسی J200 » در رده قیمتی متوسط قرار می گیرد اما بدون تردید از نظر کیفیت نمره بالاتری نسبت به قیمت آن می گیرد. قیمت اسکوتر «گالاکسی J200 » نسبت به رقیب ژاپنی دو پنجم کمتر است. در اردیبهشت ماه 1399 قیمت این اسکوتر بین 37 تا 38 میلیون بود. در حالی که هوندا «کلیک» مدل 150 سی سی حداقل 65 میلیون تومان قیمت داشت.

بر اساس 3500 کیلومتر رانندگی با این موتورسیکلت در شرایط مختلف شهری و بزرگراهی و مقایسه آن با اسکوتر  هوندا کلیک 150 سی سی، می توان گفت رقیب ژاپنی در چند مشخصه نسبت به «گالاکسی J200 » کمی برتر است. قدرت کنده شدن و آغاز به حرکت هوندا بهتر است، فنربندی نرم تری دارد، و دنده اتوماتیک آن کم صدا تر است. لرزش کم موتور در توقف های پشت چراغ راهنمایی نیز در این مدل اسکوتر دیده می شود که چندان اهمیتی ندارد.

JET-14_J200

جمع بندی من بر اساس 3500 کیلومتر رانندگی در خیابان های تهران با اسکوتر J200  این است: J200  اسکوتر سبک، چابک و پرشتابی است که برای استفاده یک نفره از قدرت و سرعت کافی برخوردار است، بسیاری از موتورسیکلت ها را پشت سر می گذارد و در مقایسه با امکانات و کیفیت و اعتبار سازنده ای که دارد خوش قیمت است.

فنربندی «گالاکسی J200 » به نسبت مدل های مشابه – مثل هوندا کلیک – خشک است و برغم سیستم دوگانه بکار رفته در فنرهای عقب، بنرمی رقیب ژاپنی نیست. از یکی از دارندگان این مدل که آن را برای سرویس به تعمیرگاه مرکزی نیرو موتور آورده بود شنیدم عوض کردن لاستیک های ساخت چین با لاستیک نرم تر تاثیر به سزایی در رفع خشکی فنر بندی J200 دارد. اما این فقط در حد یک شنیده است و تجربه نکرده ام.

زین این اسکوتر نیز به نرمی و راحتی برخی از موتورسیکلت ها نیست. محل نشستن راننده به اندازه کافی پهن و نرم نیست و شیب رو به جلو آن باعث رانده شدن رو به جلو می شود. تصور می کنم اگر کمی در طراحی زین تغییر داده شود یا از زین سفارشی استفاده شود تا اندازه زیادی خشکی فنربندی و مشکل زین حل می شود.

JET-14_J200

ترمزهای جلو و عقب اسکوتر «گالاکسی J200 » هر دو دیسکی است و در سرعت زیر 50 کیلومتر و ترمز ناگهانی خودرو ها قدرت آن را در متوقف کردن موتورسیلکت تجربه کرده ام. در سرعت های بالاتر هم قدرت ترمز ها در کاستن سریع سرعت را تجربه و آن را مناسب دیدم. سیستم ضد قفل نقش اساسی در کنترل وضعیت و جلوگیری انحراف موتورسیکلت در سرعت بالا و موارد خاص دارد و فقدان آن با توجه به کاهش قیمت سیستم های ضد قفل چندان موجه بنظر نمی رسد.

به نظر تعمیرکاران با تجربه، جلوبندی این مدل و برخی از انواع دیگر اس وای ام، نسبت به هوندا کلیک ضعیف است و سبب برخی مشکلات می شود. من هم پس از چند ماه راندن در خیابان های تهران که افتادن چرخ در دست انداز ها و چاله ها و ترمز های ناگهانی بخشی از آن بود با مشکل صدای جیغ کشیدن چرخ جلو روبرو شدم . پس از مراجعه به تعمیرگاه مجاز نیرو موتور در خیابان شیخ هادی مشخص شد دیسک جلو تاب برداشته و باید تعویض شود. گمان می کنم علت این خرابی همزمان شدن ترمزگیری ناگهانی با افتادن چرخ جلو در دست انداز یا چاله بوده باشد. بدین ترتیب که ضربه ناشی از افتادن چرخ در دست انداز به دیسک منتقل و به طور نامحسوسی سبب تاب برداشتن و به صدا افتادن دیسک در کالیپر شده است.

پیشرانه هوا خنک 168.9 سی سی این اسکوتر برای رانندگی در شهر بقدر کافی قدرتمند است و آن را به راحتی به سرعت صد کیلومتر سرعت می رساند. بهینه سرعت و شتاب این اسکوتر تا 80 کیلومتر در ساعت است و پس از آن برای افزایش سرعت، دور انجین افزایش محسوسی پیدا می کند.

JET-14_J200

بخاطر قرار گرفتن موتور و گیربکس روی چرخ عقب، حمل سرنشین با اسکوترهای سبک راحت نیست و بطور محسوسی چابکی و مانور پذیری اسکوتر  J200 را کم می کند. در این اسکوتر محل قرار گرفتن جای پای سرنشین بیش از اندازه به پشت پای راننده نزدیک است و مزاحمت جدی ایجاد می کند. همچنین برخلاف هوندا کلیک، جای نشستن ترک نشین اسکوتر J200 بیش از اندازه پهن است و سبب کشیدگی در کشاله ران و خستگی ترک نشین می شود. در مجموع ترک نشین J200 تجربه راحتی از سواری با این اسکوتر نخواهد داشت.

همانطور که اشاره کردم قدرت کندن این اسکوتر در مقایسه با اسکوترهای مشابه هوندا و یاماها کمتر است که نشان از فناوری بهتر یاماها و هوندا دارد. شتاب گیری اسکوتر بخاطر طراحی گیربکس و کلاچ با سر و صدا همراه است ولی با یک سرنشین به هیچ وجه کم نمی آورد و البته چنین انتظاری نیز از انجین 168.9 سی سی آن می رود. مانور پذیری این اسکوتر بسیار زیاد است و بر خلاف ظاهر با هیبت آن بسیار چابک است و این یکی از مزایای J200 در شهر و ترافیک است. اما J 200 مانند سایر اسکوترها بخاطر رینگ کوچکتر از  موتورسیکلت های نیکید، توانایی زدن به موانع بین پیاده رو و خیابان یا رد کردن پله را ندارد.

اسکوتر j200

بر اساس تجربه تعمیرکاران مجاز، استفاده از کلید قطع سیستم برق آن که مثلا برای جلوگیری از سرقت در زیر زین قرار دارد، در مواردی باعث ایجاد اشکال در ECU و روشن نشدن انجین شده و مشکل پس از مراجعه به تعمیرگاه مجاز و ریست کردن ECU برطرف شده است! استفاده از اتصالات کم کیفیت برقی و کم توجهی به انتخاب عایق مناسب سیم های برق یا عدم استفاده از سیم محافظ از مواردی است که سبب اتصالی برق و خرابی و در نهایت اختلال سامانه کنترل الکترونیکی موتور یا ECU می شود. در این خصوص در کیلومتر 350 با مشکل ناشی از اتصال کوتاه سیم برق این اسکوتر مواجه شده و هزینه حمل با وانت و دردسرهای دیگر ایجاد شد. آرزو می کنیم شرکت های ایرانی برای جلوگیری از چنین تجربیات ناخوشایندی تدابیر لازم را مدنظر قرار دهند. نکته دیگر آنکه چراغ های جلو و راهنمای این اسکوتر از نوع رشته ای و پرمصرف است و در دفترچه هشدار داده شده استفاده از انواع دیگر لامپ سبب اختلال در سامانه کنترل الکترونیکی موتورسیکلت می شود!

اسکوتر j200

نصب جعبه پلاستیکی موسوم به «باکس» در پشت اسکوتر امکان پذیر است ولی برای این کار باید دستگیره فلزی پشت زین با «براکت» مخصوص فلزی که «باکس» روی آن پیچ می شود تعویض گردد که در ایران چنین چیزی رایج نیست و فروشندگان آن را با سوراخ کردن براکت آلومینیومی اصلی انجام می دهند که به استحکام و اطمینان براکت آهنی ویژه نصب باکس نخواهد بود.

مشکل دیگر این موتورسیکلت، ناکافی بودن اندازه بادشکن است که احتمالا برای زیبا شدن رخ اسکوتر تا بالای کیلومتر شمار امتداد یافته و به هیچ وجهه در جلوگیری از برخورد باد روبرو کارآیی ندارد و با افزایش سرعت، باد از روبرو توی سینه و سر می کوبد. نصب بادشکن بلند، بخصوص در فصل زمستان نقش مثبتی در آسایش راننده دارد و در تابستان نیز با کاهش برخورد باد گرم به سر و سینه موتور سوار آسایش بیشتری را در راندن اسکوتر ایجاد خواهد کرد. در کشورهای اروپایی بادشکن های بلند و مناسب این اسکوتر فروخته می شود که مانند بسیاری از لوازم جانبی موتورسیکلت ها، در بازار ایران عرضه نمی شود.

JET-14_J200

مدل های عرضه شده J 200 در اروپا، مجهز به موتور پیشرفته تر آب خنک و ترمز ضد قفل ABS  با حجم 125 سی سی است! اما اسکوترهای عرضه شده در ایران با موتور هوا خنک و بدون ترمز ضد قفل عرضه شده اند. انجین های آب خنک شرکت اس. وای. ام از فناوری پیشرفته تری برخوردار است و به همین دلیل با آنکه انجین های آب خنک استفاده شده در این اسکوتر که در اروپا با نام JET 14  عرضه می شود تنها 125 سی سی می باشد ولی از نظر اسب بخار نزدیک به توان انجین بزرگتر 168.9 سی سی هوا خنک J 200 است. انجین کوچکتر آب خنک 7.5 کیلووات و انجین بزرگتر 8.8 کیلووات قدرت دارند. قدرت کندن انجین آب خنک 9.2 نیوتن و انجین هواخنک 12 نیوتن است.

و نکته آخر داغ کردن موتور در ترافیک شهر و هوای گرم تابستان است. در این شرایط، گرمای پیشرانه و اگزوز به لاستیک و رینگ منتقل و پس از نیم ساعت تردد نخواهید توانست انگشت دست را بیش از دو سه ثانیه روی رینگ عقب نگه دارید! به همین ترتیب لاستیک عقب نیز دمای بالایی دارد و نگه داشتن دست روی آن برای بیش از چند ثانیه قابل تحمل نیست!

در این مورد با مکانیک های موتورسیکلت مشورت شد و حرارت لاستیک و رینگ عقب اسکوتر هوندا 150 و 125 سی سی نیز گرفته شد که کمابیش گرمای مشابهی داشتند. بنظر می رسد عبور لوله اگزوز از نزدیکی موتور و رینگ در افزایش دمای رینگ و لاستیک نقش دارد.

 

مشخصات فنی* اسکوتر اس وای ام گالاکسی جی-200

*جدول زیر صفحه مربوط به مشخصات J200 در سایت شرکت نیرو موتور است. بنظر میرسد حجم انجین در این جدول به اشتباه 197 سی سی درج شده، ,درصورتی که سایت رسمی SYM آن را 168.9 سی سی ذکر کرده است.

اسکوتر j200

شما همچنین می توانید با مراجعه به مطلب دفترچه راهنمای اسکوتر SYM J200 به دفترچه راهنمای این اسکوتر نیز دسترسی پیدا کنید.

حسن شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

36 دیدگاه

 1. بزرگترین مشکلی که از این موتور دیدم گاز خوردن برای حرکت بود بصورتی که باید دور موتور رو تا چهار هزار زیاد کنید تا از جا کنده بشه و شروع به حرکت کنه،کاش راه حلی وجود داشت

  1. نکته جالب توجهی است. البته این نظرمیتواند تحت تاثیر تجربه قبلی کاربر ازاسکوتری با قابلیتهای بیشتر قرارگیرد. سپاس ازدرج نظرخود. پاینده باشید

  2. سلام. من SR200 دارم که فنیش با این مدل یکسان هست. برای زودتر درگیر شدن کلاچ ببرینش پیش مکانیک خیابان انقلاب سر شریعتی یا هر مکانیک دیگه که تخصصی باشه و با یک تراش مختصر در سیستم کلاچ خیلی راحت تر کنده میشه موتور.

 2. “بنظر میرسد حجم انجین در این جدول به اشتباه 197 سی سی درج شده، ,درصورتی که سایت رسمی SYM آن را 168.9 سی سی ذکر کرده است”
  متاسفانه اطلاعات بالا که از طرف نیرو موتور ارایه شده در کارت موتورسیکلت نیز درج گردیده که این یک اشتباه نیست و یک خطای عمدی برای فروش موتور به مصرف کننده به عنوان موتور200 سی سی است. نکته دوم حجم باک است که در بهترین شرایط 5 لیتر بنزین میگیره ولی در اطلاعات 7 لیتر درج شده .
  – مونتاژ بسیار بد انجام شده وعدم استفاده از نیروی ماهر باعث برخی از اشکالاتی است که برخی را در بالا ارایه کردین. متاسفانه مجبور شدم ؛ موتور را خودم دومرتبه باز کرده ومونتاژ کنم. سیم ارت برای کویل وجود نداره که این باعث سوختن کویل میشه.
  – فروش در شهرستانها به صورت مافیا صورت میگیره. به این صورت که در اصفهان ؛ نمایندگی ها موتورها را به صورت عمده به موتورفروشها واگذار کرده و با قیمت 2 تا 5 میلیون بیشتر توسط آنها به فروش میرسه و سود را با هم تقسیم میکنند
  – خدمات پس از فروش در شهرستانها بسیار ضعیف است.
  – تمام موارد بالا به نیرو موتور منتقل شده ولی هیچ واکنشی نشون ندادند.
  – در انتها نسبت به قیمت موتور سیکلت بسیار ارزنده وبا کیفیتی است ؛ فقط کاش توسط یک شرکت با مسیولیت پذیری بیشتر به ایران وارد میشد.
  لطفا موارد به نیرو موتور منتقل بشه؛ شاید تجدید نظر کردن

  1. سلام. سپاس از توجه شما و زحمتی که کشیدید و تجربیات خود را به اشتراک گذاشتید. امیدواریم که شرکت نیرو موتور و سهند سیکلت سپاهان که Sym را در ایران عرضه میکنند کیفیت مونتاژ و خدمات پس از فروش خود را بهبود دهند. خوشحال خواهیم شد که پاسخ نیروموتور به نظرات این عزیز را هم داشته باشیم و به اطلاع علاقمندان برسانیم.

  2. سلام ارادت و تشکر از مقاله خوبتون،من دوترک باهاش میرم که جمع وزنمون ۱۷۰کیلو میشه ،مشکلی پیش نمیاد؟وزن قابل حملش چقدره؟سپاس

   1. درود. معمولا برای موتورسیکلت حداکثر بار تعریف نمیشه. البته که بار کمتر بهتره، ولی فرض بر اینه که موتور گاهی مواقع دوترک خواهد بود. خود راننده تشخیص میده کجا به موتور فشار میاد.

 3. سلام.
  در مرور اطلاعات سایر اسکوترها دیدم برخی به دنبال اسکوتر برای مسافتهای بین شهری هستند.
  مثلا در فروم NMAX. لازم به ذکراست در بررسی که وب سایت ها وفروم های معتبر آسیای جنوب شرقی انجام دادند؛ تنها اسکوتر ی که در ایران وجود داره (توسط شرکتهای تولید کننده وپشتیبانی کننده) وارد میشه و دارای طراحی بااستاندارد Road/Street هست. SYM Jet 14 و یا همون SYM Galaxy J200 خودمون هست (نمیدونم چه اصراری هست که ما ایرانیها نام خودرو ها؛ موتورها و … هنگام مونتاژ عوض میکنیم. واز استاندادرهای جهانی به هر طریقی دوری میکنیم). به هرحال خیلی مایل بودم این موضوع را تست کنم که بالاخره (با ترس از خراب شدن ودر راه ماندن)انجام دادم.
  تجربه سفر 150 کیلومتری بین 2 شهر با مسیر کوهستانی (اصفهان به چادگان) را با این اسکوتر داشتم با 2 توقف 10 دقیقه ای . یعنی هر 50 کیلومتر 10 دقیقه توقف و خنک شدن انجین. که انصافا موتور سیکلت کوچکترین آزاری از نظر درد کمر و یانشیمن گاه نداشت. ارگونومی بسیار مناسب و همچنین کوچکترین ایراد و وکم آوردن موتور هم وجود نداشت. تنها نکته منفی ؛ سیاه شدن و ازبین رفتن شمع فابریک موتور بود که اونهم به دلیل کیفیت نامرغوب شمع بود. که برای مسیر برگشت تعویض کردم.
  نکته دیگری هم هست. روغن گریبکس این موتور حتما باید هایپود 80/140 در تابستان و هایپد 80/90 در زمستان باشه. تعمیرکاران وتعویض روغنی ها ؛ حتی نمایندگیهای 5 ستاره از روغن گریبکی اتوماتیک (حالا یا 75 یا 80 یا90 . هیچ کدام مناسب نیست)استفاده میکنند که این باعث خرابی گریبکس میشه .
  بین Yamaha Nmax, Honda Clickو SYM Jet 14 (Galaxy J 200) تنها اسکوتر با استاندارد طراحی برون شهری و شهری Road- Street همان SYM Jet 14 (Galaxy J 200) است .
  امیدوارم مفید باشه.

  1. سلام و سپاس از شما. ضمن احترام به تجربه (آزمایش) شما، مایلیم توجه شما را به نکات زیر جلب کنیم:
   1- اصولا اسکوتر وسیله ای درون شهری است. از نظر ما مشخصه های فنی و ایمنی اسکوترهای موجود برای مسافرت جاده ای مناسب نیست و آن را توصیه نمی کنیم. البته با هرموتورسیکلتی میتوان به جاده زد و مسافتهای طولانی را طی کرد. جهانگردانی داریم که با موتورگازی و اسکوتر 110 سی سی هزاران کیلومتر را طی کرده اند اما این به معنی درستی کار آنها یا مناسب بودن موتورآنها نیست. اسکوتر J200 دارای چرخهای 14 اینچی است و همین یک مورد کافی است تا در مسیرهای بیرون شهری با سرعت بالا خطرآفرین باشد. موقعیت انجین و دمای بالای کارکرد، حرارت تولیدی در مجاورت با لاستیک عقب، نیاز به حرکت دایمی با دوربالای انجین، فاصله کم زیر موتور با زمین از عوامل دیگری است که از نظر فنی و ایمنی مناسب نبودن اسکوتر را برای انجام سفرهای جادهای نشان میدهد.
   2- سازندگان در خیلی از موارد عناوینی را برای محصولات خود بکار میبرند که لزوما صحیح نیست و کاربرد بازاریابی و بازارسازی دارد. نمونه آن بنلی لئونچینو 250 است که شرکت بنلی آن را یک اسکرمبلر مینامد، درصورتی که این موتورسیکلت مناسب این عنوان نیست. بنابراین باید دقت بیشتری به این موارد کرد.
   3- در مطلب قبلی خود به “سیم ارت” اشاره کرده بودید که احتمالا منظور شما “اتصال کوتاه” است که در پاسخ قبلی ما ازقلم افتاده بود.

   مجددا از اینکه لطف میکنید و تجربیات جالب و ارزنده خود را به اشتراک میگذارید سپاسگزاریم.

 4. درود.من بین هوندا پی سی ایکس یاماها ان مکس موندم.کدوم نظرتونه.برای تردد داخل شهر میخوام.یه چیزی که با این دست اندازای تهران چلو چله هاش زود خراب نشه همش تعمیرگاه باشم.در کل فقط بنزین بزنم روغنشو به موقع عوض کنم.خواهش میکنم بدون تعصب بگین کدوم جون دار تره تو تهران.ممنون میشم

  1. سلام. جدای از مزایا و معایب هر کدام و درشرایط مساوی، ما PCX را ترجیح میدهیم.

 5. سلام وتشکراز اطلاعات قابل استفاده برای کاربران خواستم نظر شخصی خودم در خصوص یکساله تجربه رانندگی روزانه برای ایاب وذهاب به محل کار وبرعکس ونیز 2 سفر جاده ای متفاوت با گلکسی j200عرض کنم در آبان99 یک سفر 2 روزه از تهران به کویر مرنجاب داشتم که واقعا باعث تعجب بنده شد حتی بخش قابل ملاحظه ای مسیر خاکی وماسه ای را بصورت ایستاده بر روی رکاب راکب حرکت کردم که تجربه جالبی بود ونیز یک سفر در اسفندماه99 به بنادر جنوب کشور از طریق انتقال موتور توسط اتوبوس به بندرعباس و15 روز گشت وگذار در بنادر لنگه ،خمیر،آفتاب،کنگ ،بندرپل وتمامی شهرها وروستاهای جزیره زیبای قشم وحتی ورود به جزایر ناز وطی مسافت طولانی در ساحل بندرعباس داخل آب همراه با فیلم برداری داخل آب واقعا شگفت زده شدم البته این اولین موتوری هست که داشتم شاید موتور های بهتری باشد ولی با توجه به نوع موتور وامکان حمل چادر وکیسه خواب در جلوی پا وکوله پشتی بعنوان تکیه گاه در پشت نشیمنگاه ،اسپاسم های عضلات کمری را کاهش ولذت سفر را دوچندان میکند در حال حاضرپس از طی 10000کیلومتر ورضایت کامل از کیفیت وقیمت(37میلیون تیر99)، امروز تصمیم به تعویض شمع با شمع سوزنی وروغن گیربکس دارم که دوست عزیزی توصیه استفاده از روغن خاصی داشتند اگر توضحیات بیشتری در این خصوص دارید بفرمایید

  1. سلام. طبق اطلاعات دفترچه راهنمای J200، شما به 170 سی سی روغن دنده HYPOID با مشخصات SAE 85W-140 از سازنده اصلی یا معادل آن نیاز دارید. برای رویت یا دانلود دفترچه راهنمای J200 به بخش منابع – دفترچه های راهنما مراجعه کنید.

 6. سلام برای افراد قد بلند کدوم اسکوتر را پیشنهاد میکنید و کدوم بلندتر هست از نظر ارتفاع؟؟

  1. سلام. برای افراد بلند قد اسکوترهایی مثل هوندا کلیک یا توی اون اندازه را توصیه نمیکنیم. باید سراغ اسکوتر های بزرگتر مثل PCX یا حتی بزرگتر از آنها یعنی مکسی اسکوترها (بسته به قد و هیکل). فاصله زیر تا زمین هوندا ADV حدود 16.5 سانت هست که از بیشتر اسوترهای دیگه بیشتره. انتخاب دیگر موتورسیکلتهای آندربن مثل اس وای ام VF3i 180 هست که ما نقد و بررسی کامل ان را در سایت (در منوی نقد وبررسی – آندربن) داریم. فاصله زیر تا زمین این موتور هم 16 سانتی متره.

    1. محصولات اس وای ام من جمله j200 دارای نسبت مناسبی از قیمت، مشخصات و کیفیت ساخت هستند. این به معنی بی عیب بودن آنها نیست. نقد وبررسی j200 و کامنت های دوستان دیگر را مطالعه کنید و حتما آن را تست کنید.

     1. سلام. در این محدوده قیمت محصولات اس وای ام که با تنوع زیاد توسط شرکتهای مختلف وارد میشودند را بررسی کنید. نیروموتور، سهند سیکلت سپاهان و دینو موتور از جمله عرضه کنندگان اس وای ام با عناوینی مثل گلکسی (نیروموتور)، لاکی (سهند سیکلت) و دینو (دینو موتور).

 7. با سلام
  نحوه خاموش شدن چراغ چک این موتور رو اگر میدونین توضیح بدین
  چون تمامی موتور ها بصورت دستی خاموش میشن من هرچی گشتم جایی برای جی ۲۰۰ رو نذاشته بود.بعید میدونم فقط با دیاگ خاموش بشه

  1. دگمه سمت چپ را برای چند ثانیه فشار داده و نگه دارند تا لامپ انجین خاموش شود.

   اگر لامپ خاموش نشد یا اینکه خاموش شد و دوباره پس از مدتی روشن شد مشکلی هست که باید ریست شود.

   ریست دو گونه است.
   با استفاده از خاموش و ردشن سوئیچ در فواصل زمانی خاص یا با دستگاه دیاگ اس وای ام.

   تجربه من می گوید بیشتر اشکالات روشن شدن چراغ از سنسور اکسیژن است و با فشار دادن چند ثانیه ای دگمه سمت چپ پانل خاموش می شود.

   شرکت های سازنده تعمدا اجازه نمی دهند عیب یابی از طریق اپلیکیشن موبایل انجام شود. چون این داستان منبع درآمدی برای سرویس کارهاست.

 8. من وزنم 125 کیلو هست ایا این موتور توانایی جابجایی منو برای داخل شهر داره؟
  اگه نداره چه موتوری پیشنهاد میکنید؟

  1. سلام. توانایی جابجایی عادی داره ولی شتاب و کشش اون ممخصوصا تو سربالایی ممکنه راضیتون نکنه. گزینه های قویتر خیلی گرونترن (مثل sym jx 250).

   1. سلام خسته نباشید بنده بین موتورfx150 با j200 گیر کردم اگه میشه راهنمایی کنید ممنوپ

    1. درود. متاسفانه کمبود اطلاعات قابل اتکا وجود دارد و ما هم با مشکل بزرگی برای راهنمایی دوستداران مواجه ایم. مثلا در مطلب مربوط به J200 ما به تناقض بین اعداد حجم انجین در سایت نیروموتور با سایت اس وای ام اشاره کرده ایم (در سایت نیروموتور هم کامنت گداشتیم ولی انتشار ندادند و جوابی هم به ما ندادند). در مورد FX150 اطلاعات زیادی نداریم چون در رنج تولیدات اس وای ام تنها موتورسیکلتی که از نظر ظاهر و توضیحات با FX150 تطبیق دارد مدلی است بنام FNX125 که 125 سی سی است. در سایت اس وای ام برای انجین 125 سی سی FNX توان 11.2 اسبی ذکر شده ولی در سایت نیرو موتور برای FX150 عدد توان 9.3 اسب آمده است. بنابراین تازمانی که اطلاعات دقیقتری ارایه نشده فرض ما این است که FX150 همان FNX 125 است.
     جدای از این مسایل J200 چرخهای بزرگتری داره که برای دست انداز بهتره. ولی بنظر میرسه که FX اسکوتر جدیدتری هست و چراغهای فول ال ای دی و فناوری انجین جدیدتری داره. توصیه میکنیم هر دو اسکوتر را از نزدیک بررسی کنید. اسکوترهای اس وای ام در مجموع خوب هستند و قابل توصیه.
     از دوستان دیگه هم خواهش میکنیم اگر اطلاعات بیشتر یا دقیقتری دارند به اشتراک بگذارند.

  1. درود. مطابق با دفترچه راهنمای j200 روغن باید از نوع SAE 10W-30 باید باشه بمیزان 700 سی سی در تعویض دوره ای و 950 سی سی تخلیه کامل انجین. چون روغن مخصوص اسکوتر تولید داخلی نداریم میتونید از روغن موتورسیکلت با استاندارد JASO MA2 استفاده کنید. از 5W30 هم میتونید استفاده کنید. بهترین روغن از نوع فول سنتتیک هست و بعد از اون نیمه سنتتیک که بعضی کارخانه ها بجای نیمه سنتتیک مینویسند Blend. روی برند خاصی توصیه ای نداریم. اما اسپیدی پلاتینوم و یوپر پاور دو نمونه ای هستند که ما میشناسیم و درفروشگاه سایت هم داریم.

 9. سلام دوستان من یه چهار پنج ماه این موتورو خریدم نظر من در مورد این موتور خوبه ولی باید با چنتا چیزش کنار بیاید یکیش اینه که خیلی پلاستیک داره هرجاش بخوره حالت گرفته میشه . گاز خور بالا خیلی بده باید دور موتور خیلی بره بالا تا راه بیفته . نداشتن یه ترمز برای ایستادن یعنی نمیتونید وقتی وایسادید گوشیو دو دستی دست بگیرید یا عقبی میره یا جلویی. مصرفشم بد نیست به نظرم روبه بالاس.. سرعتشم تو مسیر کفی خیلی بترکونیش صدتا .. اگر جای دیسک جلوش سمت مخالف العانش بود خیلی بهتر بود برای زدن قفل دیسک.دیگه چیز خواصی به نظرم نمیرسه بگم ولی در کل ازین موتوراس که راحت از پارکینگ درش بیاری یری خرید یجورایی را دست که میگنه.

 10. سلام خسته نباشید
  من بین sr200 و j200 و لاکی ۱۸۰ میخاستم یکیشو بخرم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  دنبال موتور کم دردسر (کمبود قطعات و لوازم نداشته باشه)
  و بازار فروش مناسب برای تردد بین شهری هستم
  ممنون از راهنماییتون

 11. سلام ممنون از مقاله درست و به جای شما
  من شغلم طوری هست که روزی ۵۰ کیلومتر و شاید ۷۰ تا با موتور داخل شهر و اتوبان جا به جا میشم
  وگو داشتم که خیلی ضعیف بود و گلکسی خریدم
  الان موتور من رو ۳۰ هزار کیلومتره و دقیقا ایراداتی که گفتید برام پیش اومد
  یه بار سیم کشی به لوازم بالای انجین میسایید که اتصالی کرد و داخل خیابون بازش کردم و خوشبختانه دیدمش
  از دیسک جلو صدا اومد که فک کنم تابش کم بود و خودش حل شد
  تو ۲۳ هزار تا دور سنج پیچ چرخ که به کیلومتر نصب میشه از کار افتاد و کیلومتر قطه شد
  دوتا ایراد بزرگ که واقعا آزار دهندست اول صدای زیاد انجینه که اگه کلاه کاسک نذاری شدید میشه و دوم خشک بودن رویدست اندازه و زمانی که دو نفر سوار میشید فنر عقب تو چاله ها به آخر میرسی که دقیقا اینو حس میکنی
  تا ۹۰ کیلومتر رو راحت و سریع پر میکنه ولی بعد از اون موتور انگار کات آف میکنه و من فکر میکنم گیربکس راه نمیده
  یه ایراد دیگه اینکه به راحتی زیرش به زمین گیر میکنه،یه جاهایی گیر کردم به زمین که خنده داره
  از مزیت های موتور بخوام بگم بسیار شیک و پر قدرته و حس خوبی بهتون میده
  نسبت به محصولات تولید داخل به طور قابل ملاحظه ای با کیفیت تره
  جاداره و زیر پا هم یه چیزایی میشه گذاشت
  تا حالا مشکل انجین نداشته و فقط روغن و بنزین بوده
  شتابش عالیه و تو ترافیک به راحتی کنترل میشه و به خاطر دماغه کوتاهش به راحتی بین ماشین ها دور میزنه
  رینگ بسیار محکمی داره و صفحه دیجیتال به کیلومتر و مایل میتونه تبدیل بشه
  مصرفش مناسبه تقریبا صدی ۳
  امیدوارم این اطلاعات که حاصل بیش از سی هزار کیلومت هست به درد کسی بخوره
  پیروز باشید

 12. با سلام و خسته نباشید خواستم تجربه خودم در مورد سواری این موتور بعد از یکسال رو به اشتراک‌بزارم.
  شتابگیری و سرعت در حد خوب و برای مسافت درون شهری کاملا مناسب و قدرت مانور مناسب و بین اتومبیلها به راحتی میشه حرکت کرد و تو سربالایی اصلا کم نمیاره حتی دو ترک از مدلهای هوندا پی سی و کلیک و غیره خیلی تو سربالایی بهتره و احساس میکنم جوری طراحی شده که شتاب و سرعتش تو سربالایی و کفی و سرازیری اصلا تغییری نمیکنه. البته همه میدونن که دوچرخه هم تو سرپایینی و کفی خوب میره قدرت حرکت موتور رو باید تو سربالایی سنجید که این موتور‌معرکست. جای زیر زین خیلی بزرگه و به کار میاد. مصرف سوختش خیلی مناسبه چند تا نکته منفی تا حالا دیدم که اگه برطرف بشه بعید میدونم هیچ اسکوتری تو ایران بهش برسه یکی جای پای سرنشینه که موقع ایستادن به پشت ساق پای راننده برخورد میکنه. یکی هم تو یک سال اخیر دو بار پیش اومده که روشن نشده و بعد از قطع و وصل دکمه برق ایمنی زیر زین روشن شده. هیچ خرج اضافه ای نداره فقط روغن و بنزین. نمیدونم میشه جای پای سرنشین رو تغییر داد کمی عقبتر برد یا خیر. اگر چراغ جلو امکان نور زدن داشت و موقع ایستادن یه ترمزی داشت که بشه هر دو دست‌رو از فرمون برداشت خیلی بهتر‌بود.

 13. ممنون از اینکه تجربه تان را با ما در میان گذاشتید. با آنچه گفتید موافقم. ولی صدای اگزوز را خیلی زیاد نمی دانم. از یک لحاظ بد هم نیست. صدای موتور هشداری برای اطراف است. به همین خاطر در کشورهای غربی دستگاه تقلید صدا روی موتورهای برقی می گذارند. اما از طرفی اسکوترهای هوندا کم صدا تر و کم لرزش تر اند. من همیشه تفاوت قیمت این را با هوندا مقایسه می کنم و از این بابت ناراضی نیستم. شتاب و سرعت انجین ۱۷۰ سی سی آن برایم کافی است. هنوز فکری برای مشکل تنظیم نبودن نور لامپ جلو اسکوترم نکرده ام. ظاهرا این مشکل همگانی است. حق اش نیست اسکوتری به این خوبی در جزئیاتی مانند بالا بودن نور چراغ های جلو لنگ بزند.
  نیرو موتور باید به این جزئیات بیشتر توجه کند. در مورد جای پای سرنشین پشت هم نوشته بودم و شما نیز تجربه مشابهی دارید.
  من خودم حریف دو ترکه کردن نیستم. بنظرم چون وزن نیروی محرکه در اسکوترها روی چرخ عقب قرار گرفته، سرنشین اضافی عقب موتور را بیش از اندازه سنگین می کند. ولی ظاهرا افرادی که فیزیک قوی دارند مشکلی با کنترل آن ندارند. این را یک جی ۲۰۰ سوار دو ترک در خیابان لاله به من گفت!

 14. مکانیک نیرو موتور در تعمیرگاه مرکزی می گفت بهتر است سویچ قطع کن زیر زین استفاده نشود! ظاهرا سیگنال اشتباه به کامپیوتر میفرستد و باید ریست شود. این هم از عجایب است.
  بنظرم اسکوتر باید کلیدی برای فعال کردن هر چهار راهنما برای هشدار دادن در مواقع اضطراری داشته باشد.
  تسمه اسکوترها باید هر پنج هزار کیلومتر بررسی و تمیز شوند. چون بار اصلی تبدیل سرعت به قدرت و برعکس روی تسمه و پولی هاست و بمرور دور تسمه سائیده می شود و اثر منفی در اصطکاک تسمه و پولی ها ایجاد می کند. پس علاوه بر سرویس سر وقت روغن، بازرسی تسمه و تمیز کردن آن در هر پنج هزار کیلومتر و تعویض بموقع گیربکس انتقال نیرو به چرخ عقب هم فراموش تان نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا