نقد و بررسی اسکوترنقد و بررسی موتورسیکلت

اسکوتر هندا ADV 150

ادونچر با اسکوتر 150 سی سی؟

چندی قبل هندا برای طراحی یک محصول جدید و جهانی، مسابقه ای بین تیم های مختلف تحقیقات و توسعه خود در کشور های مختلف برگزار کرد. برنده این مسابقه، تیم هندا در تایلند بود که با کانسپت یک اسکوتر ادونچری جمع و جور در این مسابقه شرکت کرده بود. ظاهرا تیم تایلند هندا – به درستی – به این نتیجه رسیده بوده که زمان معرفی یک اسکوتر ماجراجویی جمع و جور رسیده است.

هندا ADV 150

نتیجه این تلاش در جولای 2019 با نام تجاری ADV150 در نمایندگی های فروش هندا عرضه شد. ولی شباهت های ظاهری این طراحی جدید با موتورسیکلت هندا X-ADV انتظارات بیش از اندازه ای را در برخی از علاقه مندان موتورسیکلت ایجاد کرد.

هندا 750 X-ADV

در این بررسی می خواهیم نشان دهیم که چرا هندا در نام گذاری این مدل جدید حرف X را به کار نبرده و نمی توانیم این اسکوتر نو پدید را یک موتورسیکلت ادونچری واقعی بدانیم.

قلب تپنده اسکوتر ADV150 همان انجین هندا PCX 150 است که آن را اسکوتری سبک و چالاک کرده است. این انجین 150 سی سی، 14 اسب بخار قدرت دارد و تقریباً به همین مقدار گشتاور (نیوتن متر) تولید می کند و به رغم آن که شتاب فوق العاده ای به اسکوتر نمی دهد ولی برای تردد در شهر و جاده کافی است.

اسکوتر هندا
هندا ADV 150

ارتفاع زیر این اسکوتر با سطح زمین بیشتر از اسکوتر های رایج است ولی بدیهی است که به اندازه فاصله موتورسیکلت های ادونچری از زمین نیست و بنابراین نباید انتظار راحتی تردد در مسیرهایی که خاص موتورسیکلت های ادونچری است را از این اسکوتر داشته باشید.

اندازه و وزن اسکوتر به گونه ای است که افرادی که هیکل قوی هم ندارند می توانند اسکوتر ADV150 را به راحتی روی جک وسط بالا و پایین ببرند. اسکوتر ADV150 با وزن 133 کیلو، سواری و هندلینگ خوبی در جاده دارد! کلاچ اتوماتیک آن روان و بدون وا خوردن عمل می کند، انجین نرم و ساکتی دارد و ترمزها کار خود را به خوبی انجام می دهند. در یک کلام این اسکوتر از سر تا پا یک هندای واقعی است: با کیفیت، بادوام و قابل اعتماد.

اسکوتر هندا ADV150
هندا ADV 150

سامانه ترمز چرخ جلو دیسکی 240 میلیمتری با ABS و ترمز کاسه ای بدون ABS در عقب است. ولی میزان جابجایی فنربندی Showa در چرخ جلو به 13 سانتی متر و در چرخ عقب به 12 سانتی متر افزایش یافته است.

به کار گیری چرخ 14 اینچ در جلو  و 13 اینچ در عقب، باعث شده که این اسکوتر در دست اندازها و چاله چوله های شهرهای جهان سوم و جاده های ناهموار خارج شهری عملکرد بهتری از سایر اسکوتر ها داشته باشد. در بررسی هایی که از این اسکوتر شده اشاره به سفتی زین و انتقال بخشی از ضربات افتادن در دست انداز ها به کمر راننده و ایجاد خستگی در مسیرهای طولانی جاده های خاکی شده است. اما بدون تردید این اسکوتر در جاده های زیرسازی شده یک سر و گردن بالاتر از اسکوترهای هم ردیف خود عمل می کند. در بررسی هایی که در جاده های خارج شهری خاکی/شنی از این اسکوتر شده، به سر خوردن و افتادن اسکوتر در مسیرهای شنی اشاره شده است. اما اگر از لاستیک ها مخصوص راه های ناهموار خاکی استفاده شود این ایراد نیز قابل رفع شدن است.

هندا ADV 150
هندا ADV 150

باک بنزین 8 لیتری و متوسط مصرف سوخت 3.5 لیتر در هر 100 کیلومتر( بر مبنای حرکت با سرعت 110 کیلومتر در جاده) برای مسافتی بین 200 تا 250 کیلومتر کافی است. ظرفیت سوخت کم در کنار عوامل دیگر ذکر شده انتخاب عنوان ادونچر یا ADV برای این اسکوتر را با مشکل مواجه میکند. از نظر ما “ادونچر شهری” مناسب ترین عنوان و کاربرد برای اسکوتر ADV 150 است.

این موتورسیکلت مانند برخی از خودرو های ژاپنی مجهز به سوییچ استاپ – استارت اتوماتیک است. هنگامی که این سویچ فعال شود زمانی که اسکوتر شما برای چند ثانیه حرکت نکند، انجین خود بخود خاموش می شود و پس از پیچاندن دسته گاز، انجین دوباره روشن شده و اسکوتر به راه می افتد.

 

هندا ADV 150
هندا ADV 150

ایمنی و راحتی روشن و خاموش کردن موتور با استفاده از “کلید مجاورتی الکترونیک” (Fob) که برای روشن کردن موتورسیکلت نیازی به بیرون آوردن از جیب ندارد، افزایش محسوسی یافته است! برای روشن کردن موتور نیازی به بیرون آوردن کلید از جیب نیست. هنگامی که روی اسکوتر یا کنار آن هستید باید ترمز را بگیرید و دکمه روشن شدن را همزمان فشاردهید و بگردانید.

هندا ADV 150
هندا ADV 150

آنهایی که از اسکوتر اتوماتیک استفاده کرده اند می دانند که بدون گرفتن ترمز جلو یا عقب، انجین روشن نمی شود. اما مانند همه موتورسیکلت های باکیفیت، روشن شدن انجین مشروط به بالا بردن جک است! بنابراین جک بغل باید در وضعیت بالا و آماده حرکت باشد و اهرم ترمز را هم بگیرید تا موتور روشن و آماده حرکت شود. کمابیش هر موتورسواری که تجربه حرکت کردن بدون بالا زدن جک بغل را دارد از خطری که می تواند ایجاد کند آگاهی دارد.

شاید کار با کلید معمولی راحت تر به نظر بیاید ولی این فرآیند مزیت بیشتری دارد و در همه خودرو های لوکس نیز از آن استفاده می شود. این کلید مجاورتی دارای دگمه ای است که اگر نتوانستید موتور خود را در بین دیگر موتورسیکلت ها پیدا کنید با فشار دادن آن، موتورسیکلت شما شروع به بوق زدن می کند. این کلید مجاورتی دو دگمه دیگر نیز برای فعال کردن دزدگیر و خاموش کردن انجین دارد.

نکته ای که درباره کلید استاپ- استارت اتومات دریافتیم این است: اگر این کلید در حالت روشن باشد و راننده انجین را با کلید چرخان مخصوص روشن و خاموش کردن موتور خاموش کند و سپس بخواهد دو باره موتور را روشن کنید باید دسته گاز را خیلی بیشتر(به حالت گاز دادن) بچرخاند تا موتور روشن شود. خلاصه روشن و خاموش کردن این اسکوتر ریزه کاری هایی دارد.

داشبورد این اسکوتر روز و ماه و دمای هوا را نمایش می دهد ولی دمای انجین را که به تدریج در موتورسیکلت ها رواج پیدا کرده، نشان نمی دهد. نکته غیر ضروری دیگر نشانگر مصرف لحظه ای سوخت است که معمولا بعد از چند هفته راننده به آن توجهی نمی کند. بجای آن هندا می توانست مسافت سنج را تعبیه کند که بسیار کاربردی تر است .

اسکوتر
هندا ADV 150

جنس و کیفیت ساخت بدنه اسکوتر خوب است ولی ترکیب رنگ آن کثیفی و خط و خش را -به ویژه در محل جاپایی- توی چشم می آورد و نیاز به پاک کردن مداوم دارد که الزاما چیز بدی نیست.

فضاهای تعبیه شده در بدنه اسکوتر ADV150 کم نیست. فضایی با حجم دو لیتر و مجهز به خروجی 12 ولت در کنسول جلو تعبیه شده و مانند همه اسکوترها جای قرار دادن کلاه ایمنی و برخی لوازم در زیر زین وجود دارد. اما متاسفانه جای کافی برای گذاشتن کلاه کاسکت تمام رخ ندارد (حداقل چند نمونه ای که ما داشتیم). بنابراین توصیه می کنیم قبل از خرید کلاه کاسکت تمام رخ برای این اسکوتر از جاگیری آن اطمینان پیدا کنید یا سراغ انواع دیگر کلاه ایمنی موتورسیکلت بروید.

هندا ADV 150
هندا ADV 150

 

در نهایت این موتورسیکلت برای استفاده در شهرهای جهان سوم که خیابان های پر دست انداز دارند و مسیرهای خاکی هم دارند توصیه می شود ولی نمی توان از آن بمانند موتورسیکلت های ادونچر استفاده کرد.

نکات مثبت:

 • سبک و چابک.
 • کیفیت ساخت بالای هندا، انجین قابل اعتماد و نرم
 • ظاهر متفاوت و تا اندازه ای عضلانی

نکات منفی:

 • بیشتر انواع کلاه کاسکت های تمام رخ در محفظه زیر زین جا نمیگیرد
 • ارتفاع بادشکن تنظیم شونده جلو کافی نیست
 • سفتی زین و فنر بندی عقب سبب کوبش چرخ عقب در ناهمواری ها و انتقال ضربه به کمر می شود
هندا ADV 150
هندا ADV 150

 

مشخصات فنی اسکوتر هندا ADV150 2020 :

قیمت: 4300 دلار

اولین معرفی به بازار: جولای 2019

 • انجین: 149 سی سی دو سوپاپ، آب خنک، چهار زمانه
 • حداکثر قدرت: 14.3 اسب بخار(8500 دوردردقیقه)
 • گشتاور: 13.8 نیوتن متر(6500 دوردردقیقه)
 • استارت: برقی
 • سیستم سوخت رسان: انژکتوری EFI
 • جعبه دنده: CVT
 • انتقال نیرو: تسمه
 • تایر: 14 اینچ جلو، 13 اینچ عقب
 • ترمز: جلو دیسکی، 240 میلیمتر، ABS، عقب کاسه ای
 • ارتفاع زین: 795 میلیمتر
 • فنربندی جلو: تلسکوپی Showa، قطر 31 میلی متر، جابجایی 129 میلی متر
 • فنربندی عقب: جفتی Showa Piggyback، جابجایی 119 میلی متر
 • ظرفیت باک: 8 لیتر
 • فاصله زیر موتور با سطح زمین: 163 میلی متر
 • وزن: 133 کیلوگرم

شما همچین می توانید جهت مطالعه دفترچه راهنما این اسکوتر به مطلب دفترچه راهنمای اسکوتر هوندا ADV 150 مراجعه نمایید.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

15 دیدگاه

  1. سلام. قبلا پاسخ این سوال در کامنت های مربوط به این دو موتورسیکلت داده شده . لطفا مطالعه کنید.

 1. سلام و خسته نباشید
  من این دو موتور را در حدود 8 ماه است همزمان دارم.اول اینکه جفتشون از کیفیت بالایی برخوردار هستند و در این حجم جزو بهترین اسکوتر ها هستند .از لحاظ مشخصات فنی هم که دوستان زحمت کشیدن مشخصات کامل هردو رو گفته اند.به نظرم تفاوت که من در استفاده از این دو متوجه شدم شتاب و نرمی است.که باماها ان ماکس شتابی بهتر یا بقول معروف موتور تو گاز اولیه هار تر میباشد.ولی برای خیابان های نامساعد مثل خیابان های تهران اصلا توصیه نمیشود چون بسیار خشک است.وکوبش زیادی دارد که بعد یک مدت خسته کننده میشود.و در طرف مقابل هوندا ای دی وی را انگار اصلا برای خیابان های تهران ساختن کمکهای خوب و نرم که بدترین چاله ها رو هم تحمل میکنند.درست شتاب اولیه اش نسبت به انماکس کمتر ولی توی دور بیافتن تقریبا برابر هستند.در کل برای تهران من ای دی وی رو بیشتر پیشنهاد میکنم در طولانی مدت کاملا تفاوت محسوس است

  1. سلام
   دوست عزیز از نظر آبشن چطور و از نظر لاستیک و چسبندگی به زمین و دو ترکه کم نمیاره
   و نظرت راجب اینکه adv دو سوپاپ و nmax چهار سوپاپ چیه تو سربالایی و شتاب ؟

   1. درود. آپشنهای ADV زیادتره، ولی ان مکس کمی تیزتره (اندکی وزن کمتر و توان بالاتر)، ADV برای آسفالت و خاکی ساخته شده، ان مکس برای آسفالت و شهر.

 2. سلام… به لحاظ بازار خرید و فروش و پیدا کردن قطعات و همچنین خدمات پس از فروش namx یا adv یا pcx?

  1. ان مکس را نیرو موتور وارد میکند ولی هوندا بصورت متفرقه وارد میشود و نمایندگی خاصی ندارد. از وضعیت بازار لوازم یدکی اطلاع چندانی نداریم چون دایما در حال تغییر است. اگر در نزدیکی شما خدمات پس از فروش نیرو موتور باشد امتیاز محسوب میشود در غیر اینصورت شاید تفاوت چندانی نکند. بهتر است مستقیما تحقیقات میدانی برای هر دو مورد انجام دهید.

 3. سلام جناب شیرزادی عزیز،خدا قوت
  اول اینکه از نظر کیفیت قطعات فرقی بین تایلند و اندوزی هست؟و اينكه براى هوندا adv چه روغنی رو پیشنهاد میکنید؟
  ایرانی یا خارجی؟با چه استانداردی؟

  1. درود. هنوز بازخوردی از تفاوت کیفی آنها در اختیار ما نیست. روغن توصیه شده توسط کارخانه 10W30 با استاندارد MB است. اما به دلیل کمبود و نداشتن تولید داخلی این نوع روغن، توصیه ما استفاده از روغن های داخلی فول سنتتیک موتورسیکلت با استاندارد MA2 (مانند اسپیدی سوپر پلاتینوم که در بخش فروشگاه موتورباشی هم قابل رویت است) و با درجه SL یا بالاتر میباشد. ما تولیدات کارخانجات معتبر داخلی را که دارای استاندارد لازم هستند و توسط توزیع کنندگان معتبر ارایه میشود ترجیح میدهیم. برندهای های خارجی به دلیل وجود انواع تقلبی و هزینه زیادتر توصیه نمیشود مگر اینکه از منشاء آن کاملا اطمینان داشته باشید. در صورت در دسترس نبودن این نوع روغن و ناچاری به استفاده از روغن خوردو نیز حتما روغن فول سنتتیک با درجه SL یا بالاتر ترجیحا مورد استفاده در خودروهای های پرفورمنس (دور موتورهای بالا).

 4. در مقایسه هندا adv با کی وی ویئتسه 244 سی سی با اینکه حجم موتور متفاوتی دارن ولی حدودا در یک بازه قیمتی هستن کدوم رو انتخاب میکنین ؟

  1. درود. هنوز نمیشه در این مورد نظر داد چون کی وی جدیده و خود ما تست نکرده ایم و امتحان دراز مدت اون رو هم در دست نیست. اما سعی کردیم کامل ترین اطلاعات رو از منابع دنیا پیدا کنیم و به اطلاع هموطنان برسونیم. لطفا نقد و بررسی هر دو را مطالعه کنید. مزایا و معایب هرکدام را بررسی و خودتان بر حسب نیاز و سلیقه خودتان به جمع بندی برسید.

 5. سلام جناب شیرزادی من قدم ۱۹۰ هست و اولین موتوری هست ک میخوام بخرم عزیر بین سه موتور pcx160وگلکسی jx250 وadv150 از لحاظ راحتی و دو ترک در سربالایی و سواری کدوم از این سه موتور رو به ترتیب ارزشمند تر برای خرید میدونید واقعا گیج شدم تو انتخاب ممنون میشم نظرتون رو بهم بگید کمک بزرگی میکنه بهم در راستای انتخابم 🙏

  1. درود. همیشه ذکر میکنیم که تصمیم به خرید یک موتورسیکلت به عوامل زیادی بستگی دارد و اهمیت این عوامل هم برای افراد مختلف است. پی سی ایکس را با ای دی وی میتوان مقایسه کرد و برای کاربرد در شهرهای شلوغ مانند تهران از JX250 مناسب ترند (یه دلیل جثه کوچکتر) و البته PCX نرمی بیشتری دارد. ولی چون قد شما بسیار بلند است معیار اصلی خرید شما فضا است و هر کدام از این اسکوترها که راحتی بیشتری برایتان فراهم کند خوب است. بنابراین هر سه را حداقل با نشستن روی صندلی امتحان کنید و سپس تصمیم بگیرید.

 6. سلام جناب شیرزادی من قدم ۱۹۰ هست و اولین موتوری هست ک میخوام بخرم عزیر بین سه موتور pcx160وگلکسی jx250 وadv150 از لحاظ راحتی و دو ترک در سربالایی و سواری کدوم از این سه موتور رو به ترتیب ارزشمند تر برای خرید میدونید واقعا گیج شدم تو انتخاب ممنون میشم نظرتون رو بهم بگید کمک بزرگی میکنه بهم در راستای انتخابم 🙏

  1. درود. همیشه ذکر میکنیم که تصمیم به خرید یک موتورسیکلت به عوامل زیادی بستگی دارد و اهمیت این عوامل هم برای افراد مختلف است. پی سی ایکس را با ای دی وی میتوان مقایسه کرد و برای کاربرد در شهرهای شلوغ مانند تهران از JX250 مناسب ترند (یه دلیل جثه کوچکتر) و البته PCX نرمی بیشتری دارد. ولی چون قد شما بسیار بلند است معیار اصلی خرید شما فضا است و هر کدام از این اسکوترها که راحتی بیشتری برایتان فراهم کند خوب است. بنابراین هر سه را حداقل با نشستن روی صندلی امتحان کنید و سپس تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا