نقد و بررسی اسکوترنقد و بررسی موتورسیکلت

نقد و بررسی اسکوتر هوندا PCX 160

بررسی جدیدترین نسخه (2021) اسکوتر محبوب هوندا پی سی ایکس

هوندا در سال 2009 اسکوتر PCX را با دو انجین 125 و 150 سی سی به دنیا عرضه کرد. این اسکوتر به تدریج در سال های 2012، 2014 و 2018 بهبود یافت و تغییراتی در آن انجام شد و مدل 150 سی سی آن تا سال 2020 به نام PCX150 به بازار عرضه شد. باید گفت که پی سی ایکس 150 یکی از محبوبترین و پرفروشترین اسکوترهای هوندا بوده است.

هوندا این اسکوتر خوب را در سال 2021 تبدیل به یک اسکوتر خیلی خوب  کرد و با نام PCX تنها و یا PCX160 روانه بازارهای دنیا کرد. نامگذاری PCX160 حاصل افزایش حجم انجین به 157 سی سی و گرد کردن این عدد است.

تغییرات اصلی PCX160 سال 2021 نسبت به PCX150 سال 2020 عبارت است از: استایل و ظاهر جدیدتر، تجهیزات بهتر، انجین با حجم  و توان بالاتر، وزن کمتر و فرمان پذیری بهتر در پیچ ها.  ظاهر، کارکرد و ایمنی این اسکوتر نیز با استفاده از چراغ های تمام ال ای دی، صندوق (زیرزین) 30 لیتری و سیستم کنترل گشتاور HSTC بهبود یافته است.

خصوصیاتی که اسکوتر هوندا پی سی ایکس را همیشه متمایز کرده انجین نرم، مصرف سوخت، برد مناسب و نرمی و راحتی سواری این اسکوتر بوده که همچنان در مدل جدید حفظ شده و حتی به آن افزوده شده است. در مدل 2021 کورس کمک های جفتی عقب به 9.3 سانتی متر رسیده  و وزن به 130 کیلو کاهش پیدا کرده است تا لذت رانندگی با آن بیشتر شود. وضعیت نشستن روی زین، فضای صندوق زیر زین و کیفیت ساخت این اسکوتر تداعی کننده اسکوترهای بزرگ است و حرف X در نام آن نشانه همین است.

اسکوتر PCX یا همان PCX160 با دو قیمت متفاوت در بازار آمریکا عرضه شده است. مدل بدون ABS با قیمت 3799 دلار و مدل مجهز به ABS به قیمت 3999 دلار عرضه میگردد.

نقد و بررسی اسکوتر هوندا PCX160: طراحی و تجهیزات

نمای جلویی این اسکوتر کمی تغییر کرده و استایل به روز تر و تهاجمی تری را در ناحیه چراغ های کشیده V شکل ( مانند دوبال) به نمایش می گذارد. این طراحی با طرح X شکل چراغ خطر عقب هماهنگی دارد. فناوری multi-optic نیز برای ایجاد حالت سه بعدی در چراغ ها به کارگرفته شده است.

اسکوتر هوندا PCX 160 اسکوتر هوندا PCX 160

تمام خطوط بدنه به طرز ظریفی باز طراحی شده و با Fairing و بادگیر جلو ترکیب می شود. جاپایی های کشیده و پهن، فضای مانور کافی برای پای افراد با قد و قامت های متفاوت فراهم می کند.

اسکوتر هوندا PCX 160

حجم صندوق زیر زین اکنون به 30 لیتر رسیده که برای کلاه ایمنی تمام رخ شما و چیزهای دیگر مناسب است.  همچنین قلاب هایی برای این که بتوانید دو عدد کلاه کاسکت را در دو طرف زین ببندید تعبیه شده که با بستن و قفل شدن زین، برداشتن آن ها امکان پذیر نیست. بنابراین وقتی به فضای زیر زین نیاز دارید و نمی توانید کلاه خود را در آن بگذارید این گزینه برای بستن کلاه به موتور و به سرقت نرفتن آن در اختیار شماست (مگر آنکه سارق بتواند قفل زین را باز کند یا بند کلاه را ببرد).

اسکوتر هوندا PCX 160

داشبورد جلو با ظرفیت 1.7 لیتری خود دارای یک خروجی USB-C برای شارژ موبایل نیز هست. در این مدل حتی درب باک نیز دوباره طراحی شده و جایی برای گذاشتن آن در موقع سوخت گیری تعبیه شده است.

اسکوتر هوندا PCX 160

اسکوتر هوندا PCX 160

اسکوتر هوندا PCX160 نیز مانند نسل قبلی مجهز به کلید هوشمند یا SmartKey است که علاوه بر کاربرد روشن کردن موتور و بازکردن قفل زین، می تواند کار باز و بست کردن یک تاپ باکس اسمارت (آپشن) را نیز انجام دهد. یعنی وقتی کلید هوشمند در جیب موتورسوار است و او در نزدیکی اسکوتر قرار دارد قفل تاپ باکس باز است و وقتی که موتورسوار از اسکوتر فاصله می گیرد آن را قفل می کند.

اسکوتر هوندا PCX 160 اسکوتر هوندا PCX 160

صفحه نمایشگر کیلومتر قدری بزرگتر شده و اطلاعات بیشتری را میتواند دراختیار شما بگذارد. در مدل 2021 علاوه بر نمایش  اطلاعات مربوط به مصرف سوخت، ساعت، سرعت سنج، مسافت سنج، کامپیوتر سفری و مقدار سوخت داخل باک، چراغ هشدار ولتاژ پایین باطری و زمان تعویض تسمه V-Belt سیستم انتقال نیرو نیز نمایش داده می شود.

اسکوتر هوندا PCX 160

دسته فرمان کرمی و عریض PCX نیز با بست های ارتعاش گیر جدید نصب شده، که ضمن داشتن زیبایی به هدایت بهتر این اسکوتر کمک می کند.

همچنین، پوشش روی انجین نیز برای یکنواختی ظاهری باز طراحی شده است.

نقد و بررسی اسکوتر هوندا PCX160: شاسی و تعلیق

در زیر ظاهر به روز شده پی سی ایکس، یک شاسی فولادی گهواره ای دوبل به روز شده نیز برای کاهش وزن، هندلینگ بهتر و راحتی بیشتر قرار گرفته است.

اسکوتر هوندا PCX 160

ضخامت و شکل دستگیره زین – برای راحتی بیشتر ترک نشین و کاهش وزن – تغییر کرده است. هدف مهندسان هوندا کاهش وزن قطعاتی بوده که دورتر از مرکز جرم اسکوتر قرار دارند. بدین ترتیب تمرکز جرم در مرکز بیشتر شده و هدایت موتورسیکلت بهبود یافته است.

رینگ های آلومینیومی 14 اینچی جلو و 13 اینچی عقب، برای صلبیت زیادتر، باز طراحی شده و حالا 5 اسپوک Y شکل دارند. تایر ها هم به همین ترتیب پهن تر شده و حجم باد بیشتر در آن ها، به هدایت و نرمی اسکوتر کمک کرده است.

کمک های تلسکوپی 31 میلیمتری جلو دارای کورس 10 سانتیمتری شده اند و کمکهای عقب کورس 9.3 سانتی دارند و از فنرهای قویتری در آن ها استفاده شده که به پایداری در مسیرهای ناهموار کمک می کند.

اسکوتر هوندا PCX 160

ترمز جلو از نوع دیسکی به قطر 220 میلیمتر با کالیپر دو پیستونه و ترمز عقب ازنوع کاسه ای است. ABS یک کاناله روی ترمز دیسکی جلو بصورت آپشن ارایه میشود. با افزودن ABS، تقریبا یک کیلوگرم به وزن اسکوتر اضافه می شود.

محل باک نیز همانند مدل قبلی در مرکزاسکوتر قرار گرفته که به پایین بردن مرکزجرم موتور و بهبود هندلینگ کمک کرده است.

نقد و بررسی اسکوتر هوندا PCX160: پیشرانه

هوندا  PCX مدل 2021، صاحب انجینی است که قطر سیلندر آن نسبت به مدل قبلی بیشتر شده (از 57.3 میلیمتر به 60 میلیمتر) و کورس پیستون آن کمتر (از 57.9 به 55.5 میلیمتر). به این ترتیب حجم سیلندر از 149 سی سی به 157 سی سی رسیده و ضریب تراکم بالا رفته و قابلیت موتور برای حرکت در اتوبان ها بیشتر شده است. تعداد سوپاپها نیز به چهار سوپاپ افزایش یافته که موجب بالارفتن راندمان انجین شده است.

اسکوتر هوندا PCX 160

پیشرانه آب خنک، چهار سوپاپه و تک میل باداماکی (SOHC) اسکوتر PCX160، نام enhanced Smart Plus (eSP+) را یدک می کشد و دارای بیشینه توان 15.8 اسب بخار (8500 دور) و بیشینه گشتاور 11.1 نیوتن متر (6500 دور) است.

سیستم جدید کنترل گشتاور Honda Selectable Torque Control (HSTC) بر روی این اسکوتر نصب شده تا گشتاور روی چرخ عقب را در مسیرهای خیس یا جاهایی که چسبندگی تایر و جاده کم می شود کنترل کرده و از وارد شدن گشتاور اضافه و سر خوردن چرخ عقب جلوگیری کند. وقتی این سیستم فعال می شود چراغ نشانگری با علامت T روی صفحه نمایش روشن می شود. امکان خاموش کردن این سیستم برای موتورسوار وجود دارد.

اسکوتر هوندا PCX 160

فناوری eSP+ ، طراحی هوشمندانه اقلامی مانند پمپ روغن (که در محفظه میل لنگ جاسازی شده)، محفظه احتراق کوچک، سوخت رسانی انژکتوری PGM-FI (با دریچه گازبزرگتر) و ورودی هوای بزرگترموجب بهبود عملکرد احتراق و خنک کنندگی انجین شده است.

میل لنگ هوندا PCX160 نیز دوباره طراحی شده تا صلبیت آن بیشتر شود و از رول برینگ های جدید برای کاهش خمش در آن استفاده شده است. این کار منجر به کاهش ارتعاش و صدای انجین شده است. فناوری ها و طراحی های جدید به کار رفته در اسکوتر هوندا PCX160 لیست بلند بالایی دارد که ذکر آن ها از حوصله این مطلب خارج است.

کافی است بدانیم که تغییرات در مدل 2021 فقط ظاهری نبوده و کار طراحی و مهندسی زیادی روی تمام اجزای موتورسیکلت صورت گرفته تا عملکرد این اسکوتر محبوب را به درجه بالاتری برساند.

منبع
تاپ اسپیدهوندا پروکوین

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

54 دیدگاه

 1. با سلام من این موتور رو‌ تازه گرفتم و‌از لحاظ نرمی عالیه ولی متاسفانه کشش خیلی خوبی در سربالایی ها نداره مخصوصا دو نفره، تو اتوبان یادگار بیشتر از ۷۰ تا نمیره که واقعا ضعف بزرگی هس من قبل این یاماها ان مکس داشتم که در مقایسه با این از لحاظ شتاب و قدرت خیلی بهتر بود ولی از لحاظ نرمی خوب نبود و به پای این موتور نمیرسه.

  1. سلام وقت بخیر
   من حدود دو ماه پیش ۱۶۰ ای بی اس رو خریدم در کل با وجود اینکه همیشه دو نفری سوار میشیم هم شتابش خوبه هم نرمی و کم صدایی
   فقط یه سوال داشتم که خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم بفرمایید
   این موتور اگر بصورت درجا و بدون گاز خوردن ۲۰ دقیقه روشن باشه و موتورش کار کنه مشکلی براش پیش میاد؟ آیا درجا کار کردن برای این اسکوتر ایراد داره؟

   1. ای دی وی به لحاظ موتوری خیلی شبیه به پی سی ایکسه ۱۶۰ هست اما از نظر فیزیکی و حرکتی فرق داره بیشتر واسه کسایی خوبه که تو جاده های خاکی و محیط های بیرون شهری و روستایی رفت و آمد دارن بخاطر فنربندی خشک و آفرودی که داره
    نمیشه گفت کدوم بهتره هر کدوم واسه یه استفاده ای بسته به نیاز فرد خوبه

  2. از لحاظ خدمات پس از فروش و پیدا کردن قطعات و همچنین از لحاظ بازار خرید و فروش nmax بهتره و یا pcx و یا adv?

  3. مطمئن هستید که ۱۶۰ گرفتید؟! چون راه رفتنش خوبه و اصلا کم نمیاره
   صیاد شمال رو راحت ۹۰ رو پر میکنه! تو همت هم ۱۱۰ تا باهاش رفتم دو ترک

 2. سلام .
  من حدود ۳ هفته پیش ۱۶۰ سی سی رو خریداری کردم مشکل کلاج داشت .
  ۲ ترک تو جاده کف ۱۰۰ تا راه میره.
  باز کسی از دوستان سوالی داره و میشه یه‌ گروه بزنیم که اطلاعاتمون را بالا ببریم پیشنهاد میکنم شماره اش رو بفرسته به این شماره 09122815560 بفرسته تا یه محیط خوب واسه تبادل اطلاعات درست کنیم

 3. سلام جناب شیرزادی وقت شما بخیر در نظر سنجی های قبلی بین موتور pcx150 و adv شما ای دی وی پیشنهاد دادید باتوجه به روز بودن موتور ممکن خواهش کنم موتور adv و pcx 160 مقایسه بشه به لحاظ قدرت ،استحکام ،کاربردی و سواری با سپاس

  1. درود. قبلا بارها در مورد ای دی وی و PCX گفتیم و دوستان زیادی هم نظر دادند. این دو اسکوتر از نظر مکانیکی (انجین) تفاوت زیادی نمیکنن ولی به لحاظ خصوصیات ثانویه و سلیقه افراد انتخابها متفاوت میشه. پی سی ایکس 160 رو هم که مفصل توضیح دادیم و برخی از دوستان هم تجربیاتشون رو به اشتراک گذاشتن. نکته مهم اینه که وقتی از نظر فنی تفاوتها چندان زیاد نیست معیار انتخاب بیشتر بر مبنای راحتی استفاده، سلیقه شخصی و خصوصیات ثانویه (فضای زیر زین، فاصله کف موتور تا زمین و…..) و البته قیمت میشه.

   1. سلام آقاي شيرزادي وقت شما بخير
    یه سوال داشتم
    خيلي ممنون ميشم اگر راهنماييم بفرماييد
    پی سی ایکس ۱۶۰ اگر بصورت درجا و بدون گاز خوردن ۲۰ دقیقه روشن باشه و موتورش کار کنه مشکلی براش پیش میاد؟ آیا درجا کار کردن برای این اسکوتر ایراد داره؟

    1. درود. پاسخ به سوال شما خیلی راحت نیست. اولا چرا باید بگذارید 20 دقیقه درجا روشن باشه؟ برای گرم کردن در زمستان و خالی نکردن باطری؟ اگر برای این منظوره توصیه میکنیم دفعات رو زیاد تر کنید و مدت درجا کارکردن را به حداکثر 5 دقیقه محدود کنید. در موتورهایی که انجین هوا خنک دارند درجا کار کردن زیاد و حرکت نکردن منجر به افزایش دمای انجین و پیامدهای آن میتونه بشه. اما PCX160 آب-خنک است و از این نظر مشکل خاصی نباید باشه. بعضی ها عقیده دارند که درجا کارکردن زیاد انجین های آب-خنک و نرسیدن به دمای بالا میتونه باعث رسوب کربن در سیلندر و سوپاپها بشه. یا در فصل سرد بخار آب باعث زنگزدگی (در طولانی مدت) و رسوب ذرات کربن در سیستم اگزوز بشه. اما واقعیت اینه که گاهی در ترافیک هم انجین خیلی اوقات طولانی مدت درجا کارمیکنه. توصیه ما اینه که اول به دفترچه راهنمای اسکوتر مراجعه و ببینید آیا محدودیتی از این نظر ذکر شده یا نه. قاعده کلی هم اینه که بیش از چند دقیقه درجا کار نکنه بهتره (مصرف سوخت، محیط زیست، و احتمالات فنی ذکر شده).

     1. سلام و عرض ادب
      حقيقتش من ميخواستم فقط واسه ٥ دقيقه تو سرما روشن بذارم كه باطريش نخوابه بعد رفتم تو خونه يادم رفت برم خاموشش كنم بعد ٢٠ دقيقه يادم افتاد رفتم تو پاركينگ خاموشش كردم ، به فروشنده كه زنگ زدم گفت نبايد بيشتر از ٥ دقيقه روشن ميذاشتمش
      چون موتور وقتي روشنه و حركت نميكنه تسمه و چرخ و قطعات مربوط به اونها حركت نميكنه و روغن در يكجا ثابت وايميسته و به همه جاي موتور پخش نميشه و اين باعث ميشه كه قطعات موتور مصطحلك و ساييده بشه
      ولي الان كه شما هم اين مطالب رو بهم گفتين خيلي بهتر شد و كمي نگرانيم كمتر شد ، كاتالوگش هم بايد برم بخونم
      واقعا ممنونم جناب شيرزادي از وقتي كه گذاشتين

    2. اگر هوا خیلی گرم نباشد ایرادی ندارد. زیرا سیستم خنک کننده اسکوترهای هواخنک و آب خنک با فن متصل به انجین کار می کند که با استارت زدن خنک کاری را شروع می کند. در اسکوترهای هوا خنک مانند اس.وای.ام J200 سیلندر در محفظه پوشیده ای قرار دارد که با گردش جریان هوا توسط یک پره بطور مدام خنک می شود. در پی.سی. ایکس و سایر اسکوترهای آب خنک این پره متصل به انجین پشت رادیاتور قرار دارد و با استارت خوردن موتور، پمپ گردش مایع خنک کننده و فن پشت رادیاتور همزمان بگردش در می آیند. درست شبیه خودرو.
     اما دقت کنید در هوای گرم اگر مدت زیادی اسکوتر بدون حرکت روشن بماند حرارتی که از موتور به بالا و زین و از اگزوز به رینگ و اطراف منتقل می شود می تواند ایجاد مشکل کند.
     زیرا بخشی از عمل خنک کردن رادیاتور و اگزوز که از طریق حرکت و برخورد ملکولهای هوا انجام می گیرد در حالت سکون انجام نمی شود.

     1. من تو هواي سرد روشن گذاشتم كه البته بخاطر حواسپرطي شد ٢٠ دقيقه وگرنه نميخواستم بيش از ٥ دقيقه كار كنه اما همونطور كه شما و آقاي شيرزادي هم اشاره كردين بخاطر سيستم خنك كننده آب خنك در اسكوتر ها نبايد آسيب چنداني وارد شده باشه
      در كل بهتره هيچوقت بيشتر از ٥ دقيقه روشن نمونه

     2. یه موضوع دیگه هم که یکی از تعمیرکاران مطرح کرده اند تاثیرجای پمپ روغن هست و اینکه آیا شما موتور را روی جک وسط گذاشتید برای درجا کارکردن یا جک بغل. به گفته ایشون اگر پمپ روغن در طرف راست باشه و موتور روی جک بغل (که موتور را بطرف چپ متمایل میکند) ممکن است کارکرد پمپ روعن مشکل پیدا کنه و روغن رسانی خوب انجام نشه. بنابراین تراز بودن موتور در حالت درجا کارکردن اهمیت بیشتری پیدا میکنه.

 4. من موتور رو هميشه روي جك وسط ميذارم موقع درجا كار كردن هم روي جك وسط بود
  طبق گفته تعميركار عزيز با توجه به اينكه كه پمپ روغن پي سي ايكس سمت راست قرار داره و جك بغل سمت چپ ، شانس آوردم كه روي جك وسط گذاشته بودمش.

    1. درود. اطلاعی نداریم. اگر تونستید عکس از قسمتی که هدی نوشته شده به واتساپ ما 09202302910 بفرستید تا بررسی کنیم. سپاس

 5. سلامآقای شیرزادی
  من برای استفاده شخصی در تهران میخواستم یه اسکوتر مناسب بگیرم. با توجه به قدم که بلند نیست و کاربرد شهری که دارم شما چه پیشنهادی دارید؟ pcx 160, adv یا nmax? یا اینکه اصلا پیشنهاد میدید اسکوتر ارزونتری بگیرم مثل کلیک.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چون تجربه ندارم اصلا.

  1. درود. همه اینا خوبن. اگر قد بلند یا وزن سنگین داشتید کلیک یا واریو رو توصیه نمیکردیم. ولی برای کاربرد شما خوبن. اسکوتر های اس وای ام یا لاکی هم به نسبت قیمتی که دارند خوبن. یاماها ایروکس هم هست. بنابراین هر کدوم که به بودجه شما میخوره و احساس بهتری بهش دارید میتونید انتخاب کنید. باید ببینید چه چیزایی براتون مهم هست (قیمت، ظاهر، وزن و هیکل، قدرت،امکانات، نمایندگی و قطعات). من شخصا طرفدار ارزندگی (نسبت کیفیت و امکانات به قیمت) هستم. البته که هوندا و یاماها برندهای درجه یک هستند ولی باید ببینید به نسبت قیمتی که دارند برای شما می ارزند یا خیر. هزینه های تعمیر ونگهداری و احتمال سرقت و غیره هم برای بیشتر افراد مهم هست.

   1. خیلی خیلی ممنون از راهنمایی تون.
    کدوم سواری راحت ترس داره؟ شنیدم pcx از بقیه نرمتره؟ آیا اختلاف جدیه؟

 6. سلام… به لحاظ خرید و فروش و همچنین خدمات پس از فروش و پیدا کردن قطعات nmax بهتره یا pcxو یا adv?

 7. سلام وقت بخیر . من‌۲ روز هست که دارم میرم و میام بین pcx160 و ADV گیر کردم لطفا راهنمایی کنید از لحاظ سواری هندلینگ کیفیت قطعات و تو دست بودن
  کدوم پیشنهاد میشه ؟ و اینکه بیشتر اوقات ۲ ترک هستم

  1. درود. لطفا پرسش پاسخهای هر دو مورد رو بخونید چون خیلی در باره این موضوع صحبت شده.

 8. سلام،وقت بخیر
  یه سوال فنی در مورد pcx16
  وقتی که حتی با سرعت آرام در دست انداز عبور میکنم به محض افتادن چرخ عقب در دست انداز از موتور صدایی شبیه به پمپ بنزین(هنگام باز کردن سوییچ قبل از استارت زدن)شنیده میشود.
  آیا این مورد ایراد میباشد؟و اینکه علت چیست؟

  1. قیمت pcx160 در آمریکای جنایت کار ۴۰۰۰ دلار ذکر شده که متاسفانه یک کارگر ساختمانی با حقوق ساعتی ۱۷ دلار و هشت ساعت کار در روز میتواند حدودا با پول ۳۰ روز کار خود یک دستگاه از این موتور سیکلت رو بخرد اما خوشبختانه در میهن عزیز ما همان کارگر ساختمانی با حقوق روزی ۲۵۰.۰۰۰ تومان می‌تواند طی مدت ۴۸۰ روز کاری آیت موتورسیکلت رو خریداری کنه

   و نتیجه میگیریم کارگر ایرانی قدر داشته هاش رو بیشتر خواهد دانست و شکر گذار امنیت میهن پرگهر خود خواهد بود!!!

 9. سلام جناب شیرزادی،سال نو رو خدمت شما و همکارانتون تبریک عرض میکنم
  ۲تا سوال داشتم از خدمتتون
  یکی اینکه سرویس اولیه pcx160 رو در چه کارکردی انجام بدیم بهتره،آیا روغن گیریبکس هم لازمه تعویض بشه یا فقط روغن موتور کفایت میکنه
  دوم اینکه چه روغن موتوری مناسب این موتورسیکلت هست؟

  1. درود و سپاس. سال نو شما هم مبارک. سرویس اولیه روی 1000 کیلومتر. سرویس بعدی 8000 کیلومتر (مطابق با دستورالعمل سازنده). در هوای سرد روغن 10W30 مخصوص اسکوتر (JASO MB) و یا مخصوص موتورسیکلت که در ایران هم ساخته میشود (JASO MA یا JASO M2 ) استفاده شود. در هوای گرم روغن 10W40 با همان استانداردها استفاده شود. گیربکس روغن ندارد و خشک تسمه ای است. فقط در انتهای گیربکس چرخ دنده هایی که نیرو را به چرخ منتقل میکنند نیاز به کمی روغن دارند. نیازی به تعویض آن در سرویس اولیه نیست. فقط هر دوسال یکبار تعویض شود. تسمه گیربکس هر 8000 تا بازدید و در 24000 کیلومتر تعویض شود.

 10. سلام
  من یک دستگاه pcx160 خریدم،۲ روز که گزشت دیدم ترمز عقب نمیگیره،به فروشنده که مراجعه کردم گفت یک بست شل بوده پشت قاب چراغ جلو روغن ترمز خالی شده و ریخته بود روی گلگیر جلو،خواستم بدونم این ایراد برای یک موتوره صفر عادی هست؟! یا باید به نمایندگی رجوع کنم برای عوض کردن موتور؟ممکن هست روغن ترمز وسایل دیگه رو خراب کرده باشه؟!لطفا شمارتون رو بدین باهاتون تماس بگیرم،ممنون میشم

  1. درود. این اتفاق عادی نیست. بویژه ایراد اینچنینی در سیستم ترمز که با جان موتورسوار سروکار دارد. گاهی در موتورهایی که اینجا مونتاژ می شوند مانند خودروهای داخلی ایراداتی دیده می شود که ناشی از بی توجهی و کمبود مهارت و نبود سیستم کنترل کیفیت است. روغن ترمز رنگ را خراب میکند. بررسی کنید آیا تاثیری روی رنگ بدنه موتور شما گذاشته یا خیر.

   1. بله متاسفانه رنگ گلگیرو جلورو برده، و هنوز نمیدونم به جاهای دیگه آسیب رسونده یا نه،خواستم باهاتون تماسی داشته باشم مشورتی بگیرم

    1. بهتره که یک تعمیرکار خوب تمام قسمتهای موتور را بازدید و آچارکشی کند. ما تعمیرکار نیستیم. واتساپ ما 09202302910 است.

  1. درود. روش مورد تایید سازنده این است که با استفاده از کلید اضطراری (آچار با سر شش گوش) قفل زین را باز کنید و باطری را از محفظه خود خارج و برای شارژ یا تعویض به باطریسازی ببرید. بعضی ها با روش باطری به باطری کردن (البته باطری موتورسیکلت، نه باطری ماشین) موتور را روشن میکنند ولی سازنده و ما آن را به دلیل امکان آسیب رساندن به سیستم های برقی موتورسیکلت توصیه نمیکنیم.

 11. سلام وقت بخیر جناب شیرزادی با توجه به تجربیات و شنیده های شما آیا هندلینگ هوندا پی سی ایکس و قدرت مانور آن در مقایسه با ای دی وی و یاماها إنمکس ضعیف تر هست

 12. سلام جناب شیرزادی
  من یه pcx خریدم ، تو سرعت بالا و یا سرعت کم یه لرزش ریز داره که نمیدونم از لاستیک هستش یا لرزش موتور هستش و یا ایراد فنی داره
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر

 13. سپاس
  و در ضمن به نظر من مقایسه هوندا pcx با یاماها nmax
  و
  هوندا کلیک با یاماها ایروکس
  عادلانه تر هستش
  ولی تجربه سواری بین pcx و nmax
  nmax خوش سواری تر و هندلینگ و شتاب بهتری نسبت به pcx داره
  ولی pcx کیفیت بهتری داره

 14. سلام، وقت بخیر، بابت مطالب ارزشمندتون بسیار سپاسگذارم،من قصد تهیه کردن موتور سیکلت هوندا طرح اسکوتر دارم، الان بابت مدل pcx150 و pcx160 گیر کردم.
  فروشنده میگه بخاطر محدودیت واردات و پلاک کردن pcx160 رو با مدارک و مستندات 150 بهت میدم، آیا این موضوع رو میشه قبول کرد.به گفته فروشنده تمامی مشخصات ظاهری و انجین و… pcx160 هست، ولی در سند و کارت موتور pcx150 ثبت میشه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید🙏🙏🙏

  1. درود. متاسفانه اطلاعی در این زمینه نداریم . اما چیزی که می دانیم این است که اصالت یک وسیله نقلیه به یکی بودن مندرجات سند با مشخصات واقعی وسیله است و با این نوع خرید یا فروش موافق نیستیم. برای اطمینان با پرسنل آگاه شماره گذاری راهنمایی و رانندگی مشورت کنید.

 15. سلام
  به نظرتون nmax بهتره یا کی وی ویسته 249
  برای مسیر اتوبان همت اکثرا بدون سرنشین
  خودم بیشتر تمایلم کی وی هست به خاطر قدرت و امکانات و abs بودن هر دو چرخ و گارانتی 2 ساله

  1. درود. هر دو اننتخابهای خوبی هستن. به همون دلایلی که خودتون اشاره کردید شاید کی وی براتون مناسب تر باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا