گزارشمعرفی اسکوترمعرفی موتورسیکلت

اسکوتر تازه وارد بازار: کی وی Vieste 249

اسکوتر Keeway Vieste 249 عرضه توسط نیکران موتورپاسارگاد

اخیرا شرکت نیکران موتورپاسارگاد اقدام به عرضه اسکوتری با نام کی وی Vieste 249 با قیمت تقریبی 117 میلیون تومان (29 بهمن 1400) کرده است. ما در مطلب قبلی خود با عنوان “شرکت موتورسیکلت سازی Qianjiang (سازنده Keeway)“، که در وب سایت موتورباشی منتشر شد، به شرح خواستگاه برند Keeway، که در کنار برند Benelli، متعلق به شرکت Zhejiang Qianjiang Motorcycle Group کشور چین است پرداختیم.

اسکوتر Keeway Vieste 249 عرضه توسط نیکران موتورپاسارگاد

اسکوتر کی وی Vieste 249 از جهاتی برای ما محصول جالبی است و با اطلاعاتی که تاکنون بدست آورده ایم، انتظار استقبال خوبی از آن را در بازار داریم. در بررسی های اولیه موتورباشی، هیچ گونه ردی از اسکوتری به نام Keeway Vieste 249 با حجم سیلندر 244، 249 یا 250 سی سی به دست نیامد. اما سه اسکوتر به نام های Keeway Vieste 300 و Keeway Vieste 175 و Keeway Vieste 125 در برخی کشورها (مانند یونان، مجارستان، ایرلند، اکوادر، اسپانیا، پرتغال) عرضه شده است که مشخصات یکی از آنها با نمونه بازار ایران بسیار نزدیک است. این اسکوترها از نظر ظاهری بسیار شبیه به یکدیگر هستند اما حجم سیلندر اولی 278.2 سی سی، دومی 171.1 سی سی و سومی 124.6 سی سی است. استفاده از نام Vieste (شهری ساحلی در ایتالیا) برای هر سه اسکوتر نیز نشان ازتشابهات در فلسفه طراحی آن ها دارد.

البته بنظرمیرسد که شرکت Qianjian  (مالک برند کی وی) برای عرضه این اسکوتر مدرن به بازار، با یکی دیگر از تولیدکنندگان قدرتمند چینی یعنی Ningbo Longjia Motorcycles نیزهمکاری کرده است. نشان این ادعا حضور سری اسکوترهای  Keeway Vieste دراسپانیا با نام Longjia EasyMax است.

اسکوتر Keeway Vieste 249 عرضه توسط نیکران موتورپاسارگاد

مقایسه عکس ها و مشخصات ارایه شده توسط نیکران موتور با عکس ها و مشخصات Keeway Vieste 300 حاکی از این است که به احتمال بسیار زیاد، اسکوتر عرضه شده توسط این شرکت همان Keeway Vieste 300 است که به دلیل مقررات موجود برای شماره گذاری در ایران، نام آن را به Vieste 249 تغییر داده و حجم انجین آن را در برگه مشخصات موتورسیکلت 244 سی سی درج کرده اند.

با توجه به اینکه سایت نیکران موتور حجم انجین این اسکوتر را 244 سی سی درج کرده، تنها احتمال باقیمانده، استفاده از انجین  قدیمی 244 سی سی پیاجو بنام Quasar  برای ایران است که روی اسکوتر X9 Evolution  نصب شده بود. ولی با توجه به دوره تولید این اسکوتر (2013-2005) این موضوع کمی بعید بنظر می رسد. در هرحال برای تعیین تکلیف دقیق انجین، نیاز به اطلاعات بیشتر است و تا ان زمان، فرض ما یکی بودن مشخصات کی وی Vieste 249 با اسکوتر Keeway Vieste 300 است.

اگر این فرض درست باشد امتیاز مثبتی برای خریداران این اسکوتر خواهد بود زیرا به اسکوتری دسترسی پیدا می کنند که دارای یک انجین 278 سی سی آب-خنک چهارسوپاپه ساخت پیاجو (Piaggio)، با توان پیوسته 18.8 اسب بخار (6500 دور) و بیشینه گشتاور 22.5 نیوتن متر (6000 دور) است. البته سایت نیکران موتور، بیشینه توان انجین این اسکوتر را حدود 21 اسب بخار (15.6 کیلووات) ذکر کرده است که به این ترتیب آن را را در رده قدرتی اس وای ام گلکسی JX250 قرار می دهد. اما علی رغم این رده قدرتی، اسکوتر کی وی Vieste 249 از نظر ابعاد، وزن و قیمت در رده اسکوترهای هوندا PCX و یاماها Nmax قرار میگیرد و به این ترتیب جایگاه مخصوص به خود را در اختیار دارد.

ترکیب مشخصات ذکرشده با ویژگیهایی مانند ترمزهای دیسکی J.Juan (اسپانیا)، سیستم ABS، چراغ های فول ال ای دی و تعلیق ساخت KYB گزینه قابل تاملی را پیش پای خریداران قرار داده است. در مطلب بعدی، موتورباشی به شرح جزئیات بیشتری در باره این اسکوتر خواهد پرداخت.

اسکوتر Keeway Vieste 249 عرضه توسط نیکران موتورپاسارگاد

مشخصات فنی  اسکوتر کی وی Vieste 249:

انجین چهار زمانه، چهار سوپاپ، آب- خنک 278 سی سی، ساخت پیاجو (Piaggio)
بیشینه توان 20.9 اسب بخار
بیشینه گشتاور 22.5 نیوتن متر
گیربکس CVT
ظرفیت مخرن سوخت 9.5 لیتر
سایزچرخ ها 13 اینچ
تعلیق جلو تلسکوپی ساخت KYB
تعلیق عقب جفتی قابل تنظیم ساخت KYB
ترمزجلو دیسکی 240 میلیمتری با کالیپر J.Juanاسپانیا، ABS
ترمز عقب دیسکی 220 میلیمتری با کالیپر J.Juan اسپانیا، ABS
وزن تر 150 کیلوگرم (تقریبی)
ارتفاع زین 770 میلیمتر
فاصله زیر اسکوتر با زمین 115 میلیمتر
فاصله محور دو چرخ 1390 میلیمتر

منبع
نیکران موتورکی وی ایرلند واکوادر

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا