ادونچر و سفرموتورسواری

ادونچر با موتورسیکلت: نکات مهمی که باید بدانیم

بخش اول

 اگر در حال خواندن این مطلب هستید پس یا علاقه مند به دانستن درباره این موضوع هستید، و یا احتمالا در فکر برنامه ریزی برای یک ادونچر یا سفر ماجراجویانه با موتورسیکلت. در هر صورت ادونچر با موتورسیکلت می تواند تجربه ای بزرگ و تغییر دهنده در زندگی شما باشد. ادونچر با موتورسیکلت علاقمندان زیادی دارد و تفریحی رو به گسترش در سراسر جهان ازجمله کشور ماست.

ممکن است که شما با تماشای ویدیو های ادونچری در یوتیوب از اینکه قادر به انجام چنین کاری باشید نا امید شوید. اما نباید آن فیلم ها و ویدیوها را ملاکی برای سفر خود در نظر بگیرید و تنها باید از آنها به عنوان یک مرجع کمکی استفاده کنید. شما باید خود بر مبنای نیازها وتوانایی هایتان برای سفر برنامه ریزی کنید. مهم این نیست که هدف شما یک ادونچر یکی دو روزه، یا سفری طولانی و سالیانه در جهان باشد چون مراحلی که در اینجا شرح می دهیم برای تمام حالات راهنمای شما خواهد بود.

ملاحظه اول: این سفرشماست نه شخص دیگری.
به یاد داشته باشید که این ادونچر و سفری است که شما می خواهید انجام دهید و لذت ببرید نه شخص دیگر. تعداد زیادی از افراد ماجراجو هستند که با وسایل مختلف (موتورسیکلت، اتومبیل، دوچرخه یا هر وسیله دیگر) و اهداف متفاوت به سفرهای ماجراجویی می روند. چیزی که مهم است این است که مشخص کنید هدف خود شما از این سفر چیست؟ مطمین باشید که پاسخ این سوال تاثیر بسیار زیادی بر روی قدم های بعدی و تصمیمات بعدی شما خواهد داشت.

مثلاً بعضی از رفتن به جاده های خاکی و راندن در آفرود لذت نمی برند. پس نیازی نیست که اینگونه افراد موتورسیکلتی را تهیه کنند که قابلیت های آفرود داشته باشد و وزن آن خیلی سبک باشد. یا بعضی از افراد علاقه مند به چادر زدن و کمپینگ نیستند، بنابراین بعضی از از مقصد ها و مسیرها مانند رفتن به مغولستان به درد آنها نمی خورد.
بنشینید و فکر کنید که چه میخواهید؟ لیستی از اهداف خود تهیه کنید و این لیست را دنبال کنید و کاری نداشته باشید که دیگران در سفر هایشان به کجا رفته اند و چکار کرده اند. به خاطرداشته باشید که این سفر شماست نه آنها.

ملاحظه دوم. انتخاب موتورسیکلت مناسب ادونچر.
انتخاب موتورسیکلت باید با آگاهی کامل صورت گیرد وگرنه براحتی می‌توانید در تله بزرگی گرفتار شوید که نتیجه آن صرف هزینه های بسیار زیاد برای تهیه موتورسیکلت‌ و تجهیزات گران و غیر ضروری است.
افراد بسیاری می توانند شما را قانع کنند که شما برای یک ادونچر به موتور سیکلت گران و سنگین و با حجم بالای سیلندر نیاز دارید. در مقابل افرادی هم هستند که می توانند شما را قانع کنند که شما واقعا نیازی به آن تجهیزات ندارید و  تنها وسیله‌ای که باید تهیه کنید یک موتورسیکلت سبک با حجم پایین انجین است. مهم این است که شما خود با آگاهی کامل از نیازهای خود نسبت به تهیه موتورسیکلت مناسب اقدام کنید. برای اینکه متوجه شوید به چه نوع موتورسیکلتی نیاز دارید باید سوالاتی را از خود بپرسید.
– مثلا اینکه چه مقدار در جاده های خاکی و آفرود  سفر خواهید کرد؟

ببینید چه مقدار در جاده های خوب و آسفالته و چه مقدار در مسیرهای خارج جاده (خاکی) میخواهید سفر کنید. هرچه که نسبت جاده‌های آسفالت در مسیر شما به جاده های خاکی بیشتر باشد نیاز شما به موتورسیکلتی با چرخ های بزرگ تر کمتر شده و شما میتوانید از موتورسیکلت‌های سنگین تر که راحتی بیشتری برای موتورسوار فراهم می‌کند استفاده کنید.
اگر مسیر شما بیشتر خاکی و مسیرهای صعب العبور و یا ماسه ای و تپه‌های شنی ست بنابراین شما باید موتورسیکلت سبک تری را انتخاب کنید و معمولاً موتورسیکلت های یک سیلندر سبک با چرخ جلو ۲۱ اینچی مناسب تر هستند. ملاحظاتی که برای موتورسیکلت های آفرود باید در نظر گرفت شامل موارد زیر نیز می شود:

–  نوع واستقامت چرخها (رینگ). نامناسب بودن چرخها برای مسیرهای صعب العبور و عدم تحمل در برخورد با اجسام سخت میتواند به پایان زودهنگام ادونچرشما بیانجامد.

– تیوبلس بودن یا تیوب دار بودن لاستیکها. لاستیک های تیوبلس برای تعمیر به مراتب راحت ترهستند اما هزینه اولیه تهیه آنها بیشتر است و اگر موتورسیکلت شما از قبل مجهز به آنها نباشد باید هزینه تبدیل به تیوبلس را بپردازید.

– سنگینی یا وزن موتورسیکلت. دلیلی ندارد شما موتورسیکلتی داشته باشید که نتوانید آن را از روی زمین بلند کنید. دیریا زود موتور را خواهید انداخت و مجبور به بلند کردن آنها خواهید شد. پس در مورد وزن موتور و تجهیزات خود حساس باشید.

– راحتی. قطعاً روش های مختلفی برای نرم کردن موتور و افزایش راحتی سواری موتور وجود دارد اما بهتر است که موتورسیکلت شما از همان ابتدا برای سواری طولانی مدت مناسب و راحت باشد.

– فاصله زیر موتور تا سطح زمین. مسیرهای صعب العبور و آفرود دارای پستی بلندی های زیادی است که میتواند به موتورسیکلت شما (جعبه دنده، سینی روغن، اگزوز،……) آسیب جدی وارد کند. باید مطمئن شوید فاصله پایین ترین نقطه موتورسیکلت شما تا سطح زمین به اندازه کافی برای عبور از موانع باشد.

-دسترسی آسان به قطعات محافظت‌کننده. بعضی از موتورسیکلت ها از همان ابتدا مجهز به گارد ها و محافظ های بغل و ضربه گیر زیر موتورسیکلت هستند. برای آنهایی که فاقد این تجهیزات است باید بتوانید به راحتی آنها را در بازار خریداری و در محل های از پیش طراحی شده نصب کنید.

آیا اندازه باک بنزین مهم است؟
مقصد شما کجاست؟ ممکن است 500 کیلومتر را در ازبکستان بدون دیدن حتی یک پمپ‌بنزین یا مغازه طی کنید. در حالی که در کشورهای توسعه یافته غربی در سر هر چهار راه یک پمپ بنزین و مغازه در دسترس شماست. اگر موتورسیکلتی که شما به آن علاقه مند هستید باک کوچکی دارد پس به فکر جبران این نقیصه و یا حمل سوخت در مخزن اضافه باشید.

باری که با خود حمل میکنید چقدر است؟
اگر می خواهید مسیری طولانی را طی کنید پس احتمالاً حجم زیادی از لوازم و بار به همراه خواهید داشت. هر چه مسافتی که طی می کنید زیاد تر باشد احتمال اینکه نیاز به چادر زدن و کمپینگ داشته باشید زیادتر است و بنابراین بار شما به همان نسبت اضافه می گردد. موتورسیکلت شما باید توانایی حمل شما و همه این تجهیزات را داشته باشد.
موتور باید دارای نقاط اتصال ترکبند و صندوق های بغل و تاپ باکس باشد، حتی اگر شما فقط از کیفهای چرمی یا نرم استفاده میکنید به این دلیل که این کیف ها مستقیماً با چرخ و یا اگزوز در تماس نباشند. بهتر است از حداکثر بار مجاز موتورسیکلت که توسط سازنده اعلام می‌شود مطلع باشید تا مطمئن شوید که موتورسیکلت شما قادر به حمل بار مورد نیاز شماست.

تعمیر و نگهداری چی میشود؟
موتور های جدید به دلیل داشتن سیستم های الکترونیکی و ECU از یک طرف برای تعمیر مشکل ترند اما از طرف دیگر – عموما- قابلیت اعتماد بالاتری دارند. این موضوع فعلا بصورت یک تناقض و تصمیم گیری شخصی پیش روی بیشتر موتورسواران حرفه ای است. معمولا تا زمانی که مشکل خاصی برای موتورهای جدید پیش نیامده همه چیز روبراه است. اما کوچکترین اخلال الکترونیکی میتواند داستان را بکلی عوض کند. ممکن است ترجیح دهید موتورسیکلت شما سیستم های الکترونیکی کمتری داشته باشد چون نمیخواهید یا نمیتوانید یک سیستم تشخیص عیب را همیشه همراه خود داشته باشید. حتی اگر داشته باشید نیز احتمال تعمیر موتورهای پیچیده امروزی کنار جاده ای در ناکجا آباد چندان زیاد نیست.

بنابراین بهتر است موتوری را انتخاب کنید که به راحتی بتوانید کار تعمیر و نگهداری آن را انجام دهید و ابزار مورد نیاز آن هم به راحتی در دسترس و قابل حمل باشد. احتمال بسیار زیادی وجود دارد که نیاز به تعمیر موتورسیکلت خود پیدا کنید، یا یک لاستیک را که پنچر شده عوض کنید یا تعمیر کنید تا بتوانید خود را به نزدیکترین گاراژ یا تعمیرگاه برسانید. اگر اهل کارهای فنی نیستید و علاقه‌ای به تعمیرات ندارید می توانید از این کار صرف نظر کنید. افراد زیادی هستند که دور دنیا را با موتورسیکلت رفته اند بدون اینکه حتی بدانند محل شمع در سیلندر کجاست. اگر یکی از این افراد هستید مجبورید درصورت بروز اشکال صبر کنید تا کمک از راه برسد، یا موتور خود را پشت  وسیله نقلیه ای مانند وانت یا کامیون بگذارید و به نزدیکترین شهر ببرید. اما اگر بتوانید یک دوره مکانیکی یا تعمیرات اولیه موتور را طی کنید بهتر است.

لوازم یدکی چه می شود؟
هر موتوری که دسترسی به لوازم یدکی آن در سراسر دنیا راحت‌تر باشد بهتر است. امروزه حمل و نقل به ویژه حمل و نقل هوایی مانند دی اچ ال کارها را آسان کرده، اما اگر موتور شما موتور رایجی نیست و شما از کشوری دیدن می کنید که با سیستم حمل ونقل بین المللی روابط فعال ندارد باید برای تاخیر قابل توجه در پیدا کردن لوازم موتور خود آماده باشید. در بهترین حالت دو هفته باید منتظر باشید تا بعد از سفارش یک قطعه، به آن دسترسی پیدا کنید.

سفر به تنهایی یا با ترک نشین؟
اگر در فکر ادونچر دو نفره (موتورسوار + ترک نشین) هستید باید به اندازه موتور، توان موتور و قابلیت حمل بار آن و همینطور قابلیت راندن در خاکی دقت بیشتری کنید.

آیا میشود با هر موتوری  به ادونچر رفت؟
علیرغم همه صحبت هایی که تا الان کردیم هیچ چیز نمیتواند مانع سفر و ادونچر شما با هر موتوری که علاقه دارید بشود. در هر صورت همیشه افرادی پیدا میشوند که از هر کار شما ایراد بگیرند.
خود ما یک مسافرت دو نفره با موتور یاماها ایکس تی ۶۶۰ آر (Yamaha XT 660 R) از لندن به توکیو کردیم و با انتقادات زیادی در مورد انتخاب موتور مواجه شدیم. بله، بار ما برای این موتور زیاد بود و چند مورد مشکل هم پیدا کردیم. همین مسیر را افراد زیادی با موتورهایی طی کرده اند که ۱۰ برابر گرانتر از موتور ما بوده ولی انتخاب ما این موتور بود و علی رغم بعضی مشکلات از انتخاب خود پشیمان  هم نیستیم.


درطی این سفر، با فرانک لافونتن که یک موتور سوار فرانسوی بود آشنا شدیم. فرانک از فرانسه با یک موتورسیکلت رویال انفیلد بولت ( Royal Enfield Bullet) به مغولستان می رفت. او درحالی با این موتور از تنگه واخان و استپ های مغولستان عبور می کرد که خیلی از افراد حتی با موتور های خیلی خیلی بهتر جرات این کار را ندارند. او الان در حال مسافرت با همان موتور سیکلت در آمریکای جنوبی است. یا میتوان از Sjaak Lucassen موتور سوار افسانه‌ای هلندی نام برد که دور دنیا را با یک هوندا فایر بلید (Honda Fireblade) و یاماها آر-وان (Yamaha R1) طی کرده و حتی از بیابان ها و صحرا ها نیز با همین موتور عبور کرده .شعار او این است “هر موتوری را که دوست داری سوار شوی بردار و حرکت کن”. خود او الان در حال برنامه ریزی یک ادونچر با موتور یاماها  R1 به قطب جنوب است. یادتان باشد که ملاحظات زیادی را برای انتخاب موتور میتوان داشت، اما مهمترین آنها این است که شما موتوری را سوار شوید که دوستش دارید و عاشق راندن آن هستید.

انتحابهای پیش رو:

همانطور که قبلا گفتیم شما هر موتورسیکلتی را که علاقمند به راندنش باشید میتوانید برای ادونچر خود استفاده کنید بشرطی که با محدودیتها و عواقب آن نیز کنار بیایید. اما بعضی از مدلها ی موتورسیکلت محبوبیت بیشتری بین علاقمندان دارند که بی دلیل هم نیست. در ادامه تعدادی از مدلهای محبوب رده متوسط و سنگین را به شما معرفی میکنیم:

 • هوندا CRF250L
 • رویال انفیلد Himalyan
 • سوزوکی DRZ400
 • یاماها Tenere 700
 • کی تی ام Adventure R 700
 • بی ام و F800GS
 • کی تی ام 1190 Adventure R
 • هوندا African Twin
 • بی ام و R1200 GS Adventure
 • کی تی ام 640 Adventure
 • کاوازاکی KLR 650
 • یاماها XT 660 R

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا