دانشنامهفناوریمعرفی لوازم و تجهیزات

ابداع فرشته نجات دیجیتالی برای موتورسواران

کمپانی آلمانی “Bosch ” سامانه نجات یا ” Help Connect  ” را برای موتورسواران عرضه کرد. سامانه نجات “Help Connect” از طریق گوشی تلفن همراه هوشمند، بطور خودکار بروز حادثه برای موتورسوار را به مرکز فوریت های پزشکی (اورژانس) اطلاع میدهد. به گفته کارشناسان کمپانی بوش, اطلاع رسانی سریع توسط این سامانه میتواند منجر به کاهش زمان عملیات کمک رسانی تا نصف و در نتیجه افزایش شانس نجات مصدوم شود.

فرشته نجات دیجیتالی اطلاعات مرتبط با تعادل و ثبات موتورسیکلت را که توسط سامانه “Bosch MSC ” و حسگر اینرسی آن پایش میشود اندازه گیری و تحلیل میکند . این سنسور یکصد بار در ثانیه شتاب و سرعت زاویه ای موتورسیکلت را اندازه گیری و تعیین میکند با چه سرعتی این زاویه های حرکتی تغییر میکنند و بر اساس محاسبات الگوریتمی, مشخص میکند آیا موتورسیکلت مثلا در پارکینگ تعادلش را از دست داده و افتاده یا سقوط و افتادن در حال حرکت بوده است. برای ساخت این سامانه, متخصاصان کمپانی بوش از داده های حقیقی بدست آمده از سوانح رانندگی موتورسیکلت ها استفاده کرده و سپس کیفیت کارکرد این سامانه را در 18 آزمون شبیه سازی تصادف در حالات و موقعیت های مختلف آزمایش کرده اند.

سامانه نجات “Help Connect”  از طریق اپلیکیشن” Bosch Vivatar ”  با کمک بلوتوث به گوشی تلفن همراه متصل می شود. سامانه بغیر از موقعیت محل سانحه, مشخصات شخصی یا پزشکی که راننده قبلا در اختیار مرکز خدماتی بوش قرار داده را نیز به فوریت های پزشکی اعلام می کند. چنانچه راننده به تماس هایی که  از مرکر خدماتی بوش با وی  گرفته میشود پاسخ ندهد, بسرعت نیروی امداد و پزشکی به محل سانحه اعزام می شود.

این سرویس فعلادر اختیار شهروندان آلمانی به زبان های انگلیسی و آلمانی در هر یک از کشور های اتحادیه اروپا که باشند قرار خواهد گرفت.

مهدی شیرزادی

نویسنده و مترجم، دوستدار دنیای موتور و موتورسواری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا